Xiu Xiu – A Bottle of Rum

Zaskakiwać to Xiu Xiu lubią prawie tak samo, jak tworzyć muzykę – niepokojącą muzykę. A Bottle of Rum, singiel z nadchodzącej wkrótce płyty, nieoczekiwanie zamyka wrota do piekieł (lub niebios) otwarte przez poprzednie krążki, uchylając okno z widokiem na świat.

Jamie Stewart chwycił za czasem fałszujące bajo quinto (dziesięciostrunowy instrument przypominający gitarę) i wydobył z niego dźwięki wcześniej niesłyszalne w muzyce tej grupy. Otwierając Butelkę rumu wyobraził sobie głos Liz Harris-Grouper – fantastycznie harmonizujący z chyba jednym z najbardziej chwytliwych i przystępnych utworów w repertuarze zespołu.

OH NO usłyszmy już 26 marca i przewiduję, że z naszych ust wydobędzie się nieme „Oh yeah”. Nieme, bo wsłuchani w kompozycje i ciekawe współprace zamilkniemy do końca krążka… i na chwilę dłużej.

W piętnastu duetach poza Liz Harris usłyszymy m.in. Sharon Van Etten, Valerie Diaz czy Chelsea Wolfe. Wsparcie przyjaciół okazuje się jedyną drogą by uciec z otchłani samotności, a uwolnione emocje napisać na nowo. Słowa wypełniają pustkę i układają to, co rozsypane, a świat w potrzasku odzyska wolność, gdy znów staniemy się ludźmi.

„Run away, get away”

Aleksandra Zajdel