Wybory do Europarlamentu w pigułce – zagłosuj na przyszłość UE

Wybory do Europarlamentu w pigułce – zagłosuj na przyszłość UE

Mieszkasz we Wrocławiu i chcesz mieć wpływ na to, jak będzie wyglądać Europa w kolejnych latach? 26 maja przyjdź do urny. Postaramy się wytłumaczyć, jak to zrobić.

Dla większości z nas rok 2019 to wyjątkowy czas, w którym świętujemy 15-lecie członkostwa w Unii Europejskiej. Wielu mogło śledzić rozwój społeczno-ekonomiczny Polski, do którego przyczyniła się także współpraca z resztą państw członkowskich. Bo to przecież wspólnota i wzajemna pomoc w jej ramach są głównymi założeniami UE. To jednak coś więcej niż polityka – to odpowiedzialność mieszkańców, Europejczyków. Skorzystaj z niej – zagłosuj.

SPECJALNIE DLA WAS NA NASZEJ ANTENIE PRZYGOTOWALIŚMY MATERIAŁY INFORMACYJNE I PRZEWODNIK PO NAJBLIŻSZYCH WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO.

 

KOLEJNE CZĘŚCI PRZEWODNIKA OD PN. DO PT. PO 16.30 W MAGAZYNIE POPOŁUDNIOWYM NA 91.6 FM ORAZ WWW.916.FM

 

Prawo UE

 

Z prawem Unii Europejskiej spotykamy się bardzo często, jednak nie jesteśmy do końca świadomi, kto i w jaki sposób je tworzy. Ponadto po 15 latach od wejścia Polski do UE nadal wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy Polska jest krajem suwerennym. Kto odpowiada za jego tworzenie i w jaki sposób się to odbywa? Jaką rolę w tym procesie odgrywa Polska i inne kraje członkowskie? Na te i inne pytania odpowiedział prof. Aleksander Cieśliński z UWr, specjalista w zakresie prawa Unii Europejskiej. Rozmawiał Jędrzej Jazgar.

 

Parlament Europejski i pozostałe instytucje UE

 

Dr Wojciech Kilarski, UWr – specjalista w zakresie prawa międzynarodowego opowiedział, jak działają instytucje unijne. W wywiadzie usłyszmy, czym jest Parlament, Komisja, Rada i jakie dzierżą kompetencje. Materiał przygotował Jędrzej Jazgar.

 

 

Budżet UE w pigułce. Inwestycje we Wrocławiu i regionie, których nie byłoby bez unijnego wsparcia

 

Unia Europejska, podobnie jak każde z państw członkowskich, posiada swój budżet. Z wywiadu z Łukaszem Kemparą, dyrektorem Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, dowiecie się, co się na ten budżet składa oraz ile pieniędzy w ciągu 15 lat członkostwa trafiło do Polski. Nie zabraknie wątku lokalnego, czyli sprawdzenia, jakie inwestycje zostały zrealizowane we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku z pomocą środków europejskich. Rozmawiała Daria Detlaf.

 

 

Erasmus+ oraz mobilność w Europie

 

Co roku ponad trzysta tysięcy studentów bierze udział w programie Erasmus+. Studenci z Wrocławia nie pozostają w tyle. Z wywiadu z Barbarą Skałacką-Harrold z Biura Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Wrocławskiego dowiecie się, co można zyskać dzięki udziałowi w programie oraz jak Wrocław wypada na tle innych ośrodków akademickich. Rozmawiał Jakub Dworzecki.

 

 

Fake newsy i ACTA2

 

Według badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską, prawie 40% obywateli codziennie spotyka się z przynajmniej jednym fake newsem. Paweł Terpiłowski – redaktor naczelny portalu demagog.org.pl powiedział nam, czym są fake newsy i jak je rozpoznać. Ponadto z wywiadu dowiecie się również, czy Unia Europejska zakazuje sprzedaży krzywych bananów i wymaga certyfikatu do chodzenia po drzewach.

Rozmawiał Jędrzej Jazgar.

Dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym została uchwalona w marcu tego roku, jednak kontrowersje wokół niej nie maleją. Czy internauci mają się czego obawiać ze strony przepisów okrzykniętych ACTA2? Dowiecie się tego z rozmowy z Doktorem Łukaszem Goździaszkiem z Wydziału Prawa, Adaministracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rozmawiał Jędrzej Jazgar.

 

Głosować może każdy obywatel RP, który:

najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami: www.wroclaw.pl/portal/informacje-dla-wyborcow-niepelnosprawnych-wybory-do-parlamentu-europejskiego-2019.

Szczegóły dot. głosowania za granicą: www.wroclaw.pl/portal/glosowanie-za-granica-wybory-do-parlamentu-europejskiego-2019.

LOKALE WYBORCZE WE WROCŁAWIU

System Informacji Przestrzennej Wrocławia przygotował specjalną mapę, która pomoże każdemu z mieszkańców i przyjezdnych odnaleźć swój lokal wyborczy.