Wybory do Europarlamentu w pigułce – zagłosuj na przyszłość UE

Wybory do Europarlamentu w pigułce – zagłosuj na przyszłość UE

Mieszkasz we Wrocławiu i chcesz mieć wpływ na to, jak będzie wyglądać Europa w kolejnych latach? 26 maja przyjdź do urny. Postaramy się wytłumaczyć, jak to zrobić.

Dla większości z nas rok 2019 to wyjątkowy czas, w którym świętujemy 15-lecie członkostwa w Unii Europejskiej. Wielu mogło śledzić rozwój społeczno-ekonomiczny Polski, do którego przyczyniła się także współpraca z resztą państw członkowskich. Bo to przecież wspólnota i wzajemna pomoc w jej ramach są głównymi założeniami UE. To jednak coś więcej niż polityka – to odpowiedzialność mieszkańców, Europejczyków. Skorzystaj z niej – zagłosuj.

SPECJALNIE DLA WAS NA NASZEJ ANTENIE PRZYGOTOWALIŚMY MATERIAŁY INFORMACYJNE I PRZEWODNIK PO NAJBLIŻSZYCH WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO.

 

KOLEJNE CZĘŚCI PRZEWODNIKA OD PN. DO PT. PO 16.30 W MAGAZYNIE POPOŁUDNIOWYM NA 91.6 FM ORAZ WWW.916.FM

 

Poniedziałek 20.05 – Prawo UE

 

Z prawem Unii Europejskiej spotykamy się bardzo często, jednak nie jesteśmy do końca świadomi, kto i w jaki sposób je tworzy. Ponadto po 15 latach od wejścia Polski do UE nadal wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy Polska jest krajem suwerennym. Kto odpowiada za jego tworzenie i w jaki sposób się to odbywa? Jaką rolę w tym procesie odgrywa Polska i inne kraje członkowskie? Na te i inne pytania odpowiedział prof. Aleksander Cieśliński z UWr, specjalista w zakresie prawa Unii Europejskiej. Rozmawiał Jędrzej Jazgar.

 

Wtorek 21.05 – Parlament Europejski i pozostałe instytucje UE

Dr Wojciech Kilarski, UWr – specjalista w zakresie prawa międzynarodowego opowiedział, jak działają instytucje unijne. W wywiadzie usłyszmy, czym jest Parlament, Komisja, Rada i jakie dzierżą kompetencje. Materiał przygotował Jędrzej Jazgar.

 

Środa 22.05 – Budżet UE w pigułce. Inwestycje we Wrocławiu i regionie, których nie byłoby bez unijnego wsparcia
Czwartek 23.05 – Erasmus+ oraz mobilność w Europie
Piątek 24.05 – Fake newsy

 

Każdy obywatel RP, który:

najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

GDZIE MOGĘ ZAGŁOSOWAĆ?

Jeżeli głosujemy w miejscu zameldowania, nie wymaga się od nas dodatkowych formalności. Automatycznie figurujemy w spisie wyborców odpowiednim dla obwodu głosowania, który obejmuje miejsce naszego meldunku.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami: www.wroclaw.pl/portal/informacje-dla-wyborcow-niepelnosprawnych-wybory-do-parlamentu-europejskiego-2019.

Chcąc zagłosować w miejscu innym, niż to, w którym jesteśmy zameldowani, musimy złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranej gminie. Należy go dostarczyć najpóźniej pięć dni przed głosowaniem (tj. do 21 maja). Szczegółowy przewodnik rejestracji w urzędzie lub przez internet znajduje się na stronie obywatel.gov.pl/zaswiadczenia-i-odpisy/dopisz-sie-do-spisu-wyborcow.

Wniosek zanosimy do Urzędu Miejskiego Wrocławia w Centrach Obsługi Mieszkańca najpóźniej do 21 maja Centra Obsługi Mieszkańca:

COM I przy ul. G. Zapolskiej 4 w godzinach 8.00 do 17.15,
COM II przy pl. Nowy Targ 1-8 w godzinach 8.00 do 17.15,
COM IV przy al. M. Kromera 44 w godzinach 8.00 do 15.15.

Możemy również głosować, mając zaświadczenie o prawie do głosowania (konkretny dokument upoważnia do głosowania w każdym miejscu w Polsce i poza krajem – rozwiązanie dla osób, które w ostatniej chwili dowiedziały się o konieczności wyjazdu poza domyślne miejsce głosowania). O uzyskanie zaświadczenia, by głosować we Wrocławiu, również należy złożyć wniosek do UM w wyżej wymienionych punktach, najpóźniej do 24 maja 2019 r.

Szczegóły dot. głosowania za granicą: www.wroclaw.pl/portal/glosowanie-za-granica-wybory-do-parlamentu-europejskiego-2019.

LOKALE WYBORCZE WE WROCŁAWIU

System Informacji Przestrzennej Wrocławia przygotował specjalną mapę, która pomoże każdemu z mieszkańców i przyjezdnych odnaleźć swój lokal wyborczy.