Up To Date Festival 2021

Up To Date Festival 2021

Kierunek Podlasie. Up To Date Festival 2021 Artystą Tygodnia w Akademickim Radiu Luz. Co czyni ten festiwal wyjątkowym i dlaczego każdy występ będzie wyjątkowy, gdzie spotkamy psa Kawelina? Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedź.

Już po raz dwunasty Białystok stanie się Mekką dla tysięcy fanów muzyki elektronicznej w swoim najszerszym i jednocześnie najmniej oczywistym wydaniu. Od mrocznego ambientu aż do połamanych basowych dźwięków, od współczesnego truskulu,do rapowych eksperymentów z udziwnionymi bitami i frapującą nawijką. Przecinanie się gabberu z sambą i jazzem, techno zagrane na własnoręcznie wykonanym zestawie perkusyjnym i mnóstwo połamanych brytyjskich basowych dźwięków. Całe to muzyczne spektrum czeka na odkrycie i zanurzenie się w nim już w dniach 3-5 września.

Festiwalowa publiczność pomimo niesprzyjającej, około pandemicznej atmosfery będzie musiała dokonywać często niełatwych wyborów koncertowych, bo lajnap jest imponujący i bardzo interesujący. Z wrocławskiego podwórka wystąpi Zdechły Osa, Młody Dzban i związana z regime brigade Young Majli. Wyjątkowy koncert da Piernikowski jako uświetnienie zamknięcia festiwalu, Gdynię będzie reprezentował Belmondawg, natomiast Rau zaprosi nas do swojego muzycznego świata za pośrednictwem setu DJskiego. Garażową potańcówkę z etnicznym zacięciem zgotuje nam Shackelton, a Vril oprócz swojego standardowego występu, zaprezentuje również swoje wyjątkowe spojrzenie na ambient. Do tańca porwą nas również Privacy, Posij i Loefah, każdy na swój autorski i nietuzinkowy sposób. Zabawę zapewni również dobrze znany słuchaczom Radia Luz kolektyw Pejzaż. Na Up To Date Festival wystąpią również niekwestionowane legendy sceny klubowej. Nazwiska takie jak Oscar Mulero, Harper, Evigt Morker, DJ Python, czy Avtomat, to niekwestionowane znaki jakości.

Sam Up To Date Festival od samego swojego początku stawiał na eksplorację w sensie bardziej i mniej dosłownym. Poszczególne sceny rozsiane są po całym mieście, dając niecodzienną okazję do odkrywania nie tylko świeżych brzmień muzycznych, ale też i miasta. Fanów nieoczywistej i poszukującej muzyki przyjmą do siebie przestrzenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku, Opery i Filharmonii Podlaskiej czy Pałacu Branickich. W każdym z tych miejsc znajdą się oddzielne sceny, które obrazują zróżnicowanie artystyczne i jednocześnie prezentują swoje osobne filozofie. Zgodnie z tymi zamysłami, artyści zostali dopasowani do najbardziej pasującej do nich sceny, tworząc wyjątkowe doznanie dla słuchaczy, a jednocześnie pozwalając im na wybór określonego klimatu muzycznego, choćby w ciemno. Miłośnicy muzyki elektronicznej spotkają się na scenie Pozdro techno, Beats, Czwartej Scenie Czwórki i w Centralnym Salonie Ambientu, oraz FOMO.

FOMO to zlokalizowany przy ulicy Białówny 9/1 klub, który od razu po otwarciu został okrzyknięty najmodniejszym miejscem w Białymstoku. Założony przez DJa Dtekka, czyli jednego z ojców założycieli Up To Date Festival, w swoim założeniu miał stanąć w opozycji do spłycaniu i kapitalizacji kultury klubowej. Cel ten został osiągnięty. Nieoczywiste bookingi, tajemnicze symbole na ścianach, wszystko to ma za zadanie dać klubowiczom wrażenie obcowania ze sztuką. Swoje sety zaprezentują tam Vril, Young Majli, Oscar Mulero, Neel i Changsie.


Czwartą Scenę Czwórki znajdziemy na Stadionie Miejskim w Białymstoku przy ulicy Słonecznej 1. Sam obiekt Stadionu powstał jeszcze w latach 70 będąc wówczas jednym z najnowocześniejszych stadionów w Polsce, jednak do początku XXI wieku, obiekt systematycznie niszczał i popadał w ruinę, z powodu trudnej sytuacji klubu Hetman Białystok. Sytuacja poprawiać zaczęła się od roku 2005 dzięki sukcesom Jagiellonii Białystok. To wtedy narodziła się decyzja o modernizacji Stadionu. Prace konserwatorskie i proces odbudowy trybun zakończono w 2012 roku, ale obiekt oddano do użytku dopiero 2 lata później. W tej nowoczesnej przestrzeni w swój muzyczny świat zabiorą publiczność między innymi Harper, Rau, Belmondawg, Młody Dzban, Pejzaż czy Zdechły Osa.


Stadion miejski ugości nie tylko Czwartą Scenę Czwórki, ale też scenę Beats i Pozdro Techno. Beats ugości zawodników muzycznej wagi ciężkiej takich jak Posij, Shackelton i Loefah. Z kolei Pozdro Techno uraczy słuchaczy wyjątkowym brzmieniem, które jest zasługą specjalnego soundsystemu powstałego w 2018 roku. Jego śnieżnobiały kolor stanowi paletę do różnych kolorowych podświetleń, co ma stanowić rozwinięcie idei PLUR. Peace, Love, Unity, Respect to fundamenty, na których powstała kultura klubowa. To powrót do idei, które przyświecały nam w latach ’90 tłumaczył DJ Dtekk. W tych wyjątkowych okolicznościach wystąpią tacy artyści jak Animistic Beliefs, Evigt Morker, Laura BCR, czy Cignol.


Centralny Salon Ambientu intryguje już samą nazwą, która może wydawać się znajoma. Jest to związane z cyklem imprez pod nazwą Salonów Ambientu, które odbywają się w wielu polskich miastach, a inspirowane są właśnie ekipą Up To Date Festival. Ci, którzy będą początkiem września w Białymstoku, a są ciekawi ambientalnych brzmień, powinni skierować swoje kroki do gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej, w której sali wystąpią Gadi Sassoon, Bartosz Kurczyński, czy Simone Giudice. Koncepcję gmachu przy ulicy Odeskiej opracował Marek Budzyński w 2004 roku. Wtedy też rozpoczęto budowę rzeczonego centrum kultury, jednak sama inwestycja przebiegała w sposób etapowy, ze względu na ograniczone fundusze. Pierwszy etap polegał na postawieniu budynku w stanie surowym otwartym, natomiast etap drugi przebiegł z udekorowaniem gmachu rzeźbami Teresy Murak i Dominika Wdowskiego, oraz instalacją systemu multimedialnego. Inaugurację działania Filharmonii i Opery Podlaskiej uświetniły musical Korczak i opera Straszny Dwór.


Zamknięcie tegorocznej edycji Up To Date Festival będzie przebiegało tradycyjnie już w wyjątkowej przestrzeni barokowej Aula Magna w gmachu XVI wiecznego Pałacu Branickich. Pierwotnie była to siedziba rodu Wiesiołowskich, jednak w latach 1691-1697 została przekształcona przez Stefana Mikołaja Branickiego w barokową siedzibą swojego rodu. Następne rozbudowy zostały dokonane przez Jana Klemensa Branickiego, który uświetnił pałac obrazami Szymona Czechowicza i Augustyna Mirysa. W późniejszych latach przy Pałacu działały liczne instytucje edukacyjne, jednak wskutek rozbiorów, wszystkie zabudowania zostały zaanektowane przez cara. Następnie w pałacowych budynkach mieściła się pensja dla dziewcząt i szpital polowy. Pałac mocno ucierpiał w trakcie II wojny światowej, ale został rekordowo szybko odbudowany. Aktualnie w poszczególnych częściach trwają prace renowacyjne, które mają na celu nadanie mu dawnej świetności. W Aula Magna ze specjalnym materiałem wystąpi Piernikowski i o spektularne widowisko zatroszczy się Umwelt & Efrén Mur Live AV „Subersive Territory”.
Obok Pałacu Branickich znajduje się park, w którym znajduje się bardzo charakterystyczny pomnik Psa Kawelina.




Tegoroczna edycja Up To Date Festival jak zwykle zaskakuje swoją muzyczną eklektywnością i jednocześnie bardzo spójną wizją artystyczną. Artyści, którzy zdobyli uznanie na scenie międzynarodowej będą dzielili scenę z najświeższymi krajowymi sensacjami i na odwrót. Czekają nas zarówno koncerty ulubieńców publiczności festiwalowych jak i koncerty, które będą jednorazowym doświadczeniem artystycznym. Niezależnie od tego czy będzie dominowała atmosfera skupienia, czy luzu i dobrej zabawy, to jedno jest pewne, czeka nas dużo nieoczywistej muzyki.
Pozdro Techno

Maciek Tomasiewicz x Adam Salamon