TOKiMONSTA

TOKiMONSTA

Charyzmatyczna producentka, wykraczająca poza gatunki muzyczne i tworząca własny, unikatowy styl. Walcząc z przeciwieństwami losu, udowadnia słuchaczom, że stać ją na wiele, a działalnością i kolaboracjami z takimi artystami jak EARTHGANG, Anderson .PAAK czy Selah Sue ukazuje brak jakichkolwiek ograniczeń w tworzeniu muzyki. Wraca do nas po trzech latach ze swoim szóstym albumem Oasis NocturnoTOKiMONSTA Artystką Tygodnia w Radiu Luz.

 

Początki działaności muzycznej TOKiMONSTY mogliśmy obserwować już w roku 2010, kiedy jako jedyna kobieta wstąpiła w szeregi wytwórni Brainfeeder należącej do Flying Lotus. Za pośrednictwem labelu producentka wydała swój pierwszy long play Midnight Menu, stanowiący mieszankę eksperymentalnego hip hopu, tzw. utworów pościelowych oraz dźwięków charakterystycznych dla kraju pochodzenia artystki. Korzenie TOKi wywodzą się z Korei Południowej, natomiast urodziła się i wychowała w Los Angeles, gdzie zaczynała przygodę muzyczną od gry na fortepianie. Swoje zamiłowanie do muzyki klasycznej przelała na tworzenie rozległych, teksturalnych dźwięków, poprzez wykorzystywanie instrumentów na żywo, cyfrowych manipulacji oraz zakurzonego hałasu. Dzięki zdolnościom tworzy coś wyjątkowego, łącząc brzmienie vintage z progresywnym stylem, inspirując się muzycznie od Vivaldiego, aż po Wu-Tang Clan. Jak sama twierdzi, jej klasyczne pochodzenie miało ogromny wpływ na nią jako kompozytorkę, a wychowanie na zachodnim wybrzeżu USA pomogło jej poznać kulturę hip-hopu, którego potencjał wykorzystuję również w swoich produkcjach. Co więcej, muzyka elektroniczna jest również nieodzownym elementem tworczości artystki, którą ukazuje między innymi w utworze Renter’s Anthem.

 

TOKiMONSTĘ z pewnością można nazwać artystką niezależną. W 2013 roku wydała swój trzeci album Half Shadows, który ukazał się nakładem Ultra Records, tytanów muzyki elektronicznej. Jak wiadomo, wytwórnia ta charakteryzuje się mainstreamowym brzmieniem, którego próżno szukać w twórczości kalifornijskiej producentki. Sama artystka opisywała to doświadczenie jako „eksperyment społeczny”. Następnie założyła własny label Young Art Record, wydając w nim kolejno wszystkie swoje albumy.

 

Na rozwój kariery amerykańskiej producentki miało bardzo duży wpływ Red Bull Music Academy. To właśnie tam poznała rapera Flying Lotus, który zaproponował jej pierwszą współpracę. RBMA było wyjątkowym, corocznym cyklem wykładów oraz warsztatów muzycznych, na które wstęp posiadali nieliczni uzdolnieni artyści, wybrani z setki osób. Artystka dzięki uzyskanemu doświadczeniu, odkryła możliwość łączenia nietuzinkowych wokali z własnymi instrumentalami. Współpracowała min. z takimi wykonawcami jak Isaiah Rashad, Selah Sue, ZHU lub EARTHGANG, ale to kolaboracja z Andersonem .Paak przyniosła artystce największą rozpoznawalność. Ich wspólne dokonania możemy usłyszeć na albumie Desiderium w utworze Realla.

 

Jenifer Lee, bo tak właściwie nazywa się TOKiMONSTA, wiele razy musiała walczyć z przeciwieństwami losu. U producentki zdiagnozowano rzadką chorobę moyamoya, która skutkuje min. uszkodzeniem słuchu. W udzielonym wywiadzie dla Pitchfork, artystka tak wspomina swoje przykre doświadczenie:

The most difficult thing was trying to work on music. I opened Ableton and I couldn’t understand what I was doing, even though at that point my speech was at 90 percent. I tried to make music and it was just garbage. The part of my brain that knew how to put sounds together was broken. I didn’t understand why it didn’t make sense anymore. When you make music, so much of it is intuitive and natural. I could always put sounds together, play a little ditty on the piano. I never had to think about doing it. And then I’m there in front of my computer going, “I don’t understand if this is a good sound or a bad sound. I don’t know if I’m playing a melody.” I didn’t want to pity myself, but it was a heart-wrenching pain.

Pomimo sytuacji która ją spotkała, dwa miesiące po operacji zagrała na festiwalu SXSW oraz Coachella. Co ciekawe, w tamtym momencie nikt nie miał świadomości o problemach zdrowotnych artystki, ktore nie powstrzymały jej również przed produkcją piątego albumu Lune Rouge, ciepło przyjętego przez słuchaczy.

 

Już 21 marca TOKiMONSTA powraca z nową płytą Oasis Nocturno, w której kolejny raz udowadnia swój talent do tworzenia oryginalnych instrumentali. Natomiast jeszcze długo przed premierą, utwory promujące album zwiastowały kreatywne podejście do produkcji muzycznej w połączeniu z wokalami artystów. Na płycie usłyszymy min. VanJess, Suni Colon czy EARTHGANG, którzy w ekscentryczny sposób ukazują swoją twórczość w Fried for the Night.

 

Wiktoria Krzyżaniak