TIFF Festival 2019: Światy fotografii

TIFF Festival 2019: Światy fotografii

fot. Anna Tiessen: Kommando Korn 1

Światy to tegoroczne hasło wrocławskiego festiwalu fotografii TIFF Festival. Organizatorzy chcą skupić uwagę uczestników na przyglądaniu się naszej rzeczywistości przez pryzmat innych światów.

 

Zwracanie uwagi na margines tego, co widzimy, wyobrażanie sobie utopii, zastanawianie się nad punktami zapalnymi czy zmiana perspektywy widzenia to propozycja dla uczestników 9. edycji TIFF Festival. 

W ramach festiwalu odbędą się trzy kuratorskie wystawy Program Głównego – Kino Utopia w galerii BWA Wrocław Główny, Wszystkie jutra w galerii BWA Studio oraz Ludzie jak bogowie w OP ENHEIM. 

Zobaczymy projekty wybrane w konkursie TIFF Open, otwartej sekcji konkursowej, dedykowanej zarówno amatorom, jak i profesjonalistom. W tym roku jury w składzie Anna Mituś, Maciej Bączyk i Maciej Bujko i Krzysztof Pacholak wybrali trzech laureatów: Roberta Chase Heishmana, Agnieszkę Sejud i Xue Jiang. Ponadto w tym roku rozbudowaliśmy otwartą sekcję konkursową. W Galerii Entropia zaprezentowane zostaną 3 wyróżnienia TIFF Open, które jury przyznało: Edycie Jabłońskiej Piotrowi Karpińskiemu i Mateuszowi Kowalskiemu.

Ponadto w programie spotkania autorskie, oprowadzania, dyskusje oraz wieczorne, muzyczne wydarzenia. Wydarzenia Otwarcia TIFF Festival // Światy odbędą się od 4 do 8 września 2019. Wystawy dostępne będą do końca września.

– – – – –

PROGRAM GŁÓWNY:

 

Ludzie jak bogowie

 

OP ENHEIM / wystawa Programu Głównego TIFF Festival / 4-30 września 2019

Rośliny, zwierzęta, grzyby, przyroda nieożywiona, przedmioty, sztuczna inteligencja czy energie niematerialne stanowią potężne, zorganizowane światy. Jedne pobłażliwie tolerują ludzkość, inne wpływają na nasze zachowania poprzez wyspecjalizowane środki do psychomanipulacji. Są też takie, które traktują nas jako irytującego szkodnika, którego Ziemia postanowiła właśnie z siebie kulturalnie strząsnąć.

Wystawa w przewrotny sposób ukazuje ludzkość jako nazbyt skupionego na sobie, a jednak w ogólnym kontekście nie wyróżniającego się użytkownika Ziemi, dzielącego przestrzeń z innymi potężnymi „graczami”. Dotyczy także nieumiejętności czy wręcz niemożliwości przyjęcia przez Homo Sapiens innego punktu widzenia niż jego własny.

Na całość wystawy składa się kilka „rozdziałów” zaznaczających obecność różnych światów równoległych, dla których obecność człowieka ma znaczenie marginalne lub nie ma go wcale. Czy to możliwe że wyraźnie dostrzegana z naszego punktu widzenia wyjątkowość ludzkiego gatunku, może być niezauważalna z jakiejś innej perspektywy? Czy to realne, że jesteśmy biologicznymi marionetkami jakiegoś rodzaju grzyba czy bakterii? Czy nasz wpływ na środowisko ma jakiekolwiek znaczenie z punktu widzenia mas geologicznych kształtujących planetę od miliardów lat? A jaką wartość stanowi nasze ciało dla energii niematerialnej, która go używa tylko przez krótką chwilę na swojej wiecznej drodze przez światy?

artyści: Przemek Branas, Maciej Cholewa, Angelika Markul, Justyna Mędrala, Mikołaj Szpaczyński

kuratorka: Joanna Rzepka-Dziedzic

fot. Mikołaj Szpaczyński: Spadam 1

Kino Utopia 

 

galeria BWA Wrocław Główny / wystawa Programu Głównego TIFF Festival / 4-30 września 2019

Kino Utopia lata świetności ma już dawno za sobą. Pojawia się jak widmo wszystkich kin, które kiedyś inspirowały umysły wielkimi ideami, relacjonowały przełomowe historyczne wydarzenia i z odwagą spoglądały w przyszłość. Teraz istnieje poza czasem i przestrzenią tak jak wyświetlane w nim ostatnie projekcje. Przeszłość, przyszłość i teraźniejszość wzajemnie się tu przenikają. Nie sposób też stwierdzić czy to co oglądamy zdarzyło się w naszym świecie czy w jakiejś alternatywnej rzeczywistości. 

Kino Utopia to wystawa na którą składają się filmy oraz fotografie w formie projekcji wideo. Dworzec Wrocław Główny, na którym przez ponad pół wieku istniało kino dworcowe, jest idealnym miejscem do refleksji na postrzeganiem czasu. Film i fotografia dają nam możliwość przemieszczania się w nim sposób nielinearny, pozwalają spoglądać na historię i wyobrażenia przyszłości w pełniejszy, bardziej dogłębny sposób. Odkrywają przed nami związki czasów i miejsc, których nie sposób dostrzec z jednego tylko punktu patrzenia. Kino Utopia to także próba zastanowienia się czy jest jeszcze miejsce dla wielkich idei, które wyznaczały kamienie milowe i ambitne zadania? Czy po tym jak próby wprowadzenie ich w życie okazały się niejednokrotnie niebezpieczne, warto wciąż szukać alternatyw dla obecnym systemów ekonomicznych, kulturowych i społecznych? Czy progres, w który tak wierzmy nie jest wątpliwy bez idei, którymi moglibyśmy się nawigować?

Zapraszamy do kina Utopia w podróż przez czas i poza czasem, w miejsca i nie-miejsca do powrotu do przeszłości i przyszłości,

Repertuar kina już wkrótce!

kurator: Franek Ammer

fot. Justyna Mędrala: A year along the abandoned road

Wszystkie jutra

 

galeria Studio BWA Wrocław / wystawa Programu Głównego TIFF Festival / 4-30 września 2019

Potem pomyślał, że rzeczywistość nie pokrywa się na ogół z przewidywaniami; z przewrotną logiką wywnioskował stąd, że przewidzieć jakąś okoliczność to udaremnić jej realizację. Wierny tej wątłej magii wymyślał okrutne szczegóły po to, aby się one nie wydarzyły.
— Jorge Luis Borges

To wystawa gatunkowa zanurzona w przewidywaniach i fantazjach o tym, co może się zdarzać lub właśnie się wydarza, gdzieś tam na marginesie tego, co widzimy. To refleksja nad różnymi wizjami, które czasami wychodzą setki lat do przodu, innym razem zanurzone są w świecie równoległym, zawsze jednak są zakorzenione w aktualnej rzeczywistości. 

Wystawa zaprezentuje prace kilku fotografów, które zostaną odczytywane w kontekście wybranych tekstów literackich z gatunku science-fiction. Będzie to również refleksja, na ile fotografia i literatura oddziałuje na siebie, zmieniając swoje pola interpretacji oraz doświadczeń i emocji patrzącego. 

artyści: Svetlana Mladenovic, Omar Marques & Natalia Wiernik, Anna Tiessen, Egemen Tuncer, Adam Żądło

kuratorka: Beata Bartecka

współpraca: Małgorzata Wojciechowicz