Synagoga kiedyś i dziś – wyjątkowy projekt Politechniki Wrocławskiej

Synagoga kiedyś i dziś – wyjątkowy projekt Politechniki Wrocławskiej
Była drugą pod względem wielkości synagogą w całych Niemczech i Austrii. Wraz z kopułą mierzyła 73 metry i była jedną z bardziej okazałych budowli przedwojennego Wrocławia. Zniszczona w czasie Nocy Kryształowej w 1938 roku, długo była tylko wspomnieniem, zachowanym dzięki zdjęciom i planom architektonicznym. Uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Fundację Bente Kahan i Politechnikę Wrocławską poświęconej śląskim synagogom zastanawiali się, jak dziś zaznaczyć we wrocławskiej przestrzeni miejsce po dawnej Synagodze na Wygonie.

 

Na razie, świątynię odtworzono w rzeczywistości wirtualnej. Już teraz możemy ją obejrzeć dzięki specjalnej aplikacji kARtka z Synagogą. To jednak tylko przedsmak tego, co przygotował zespół naukowców pod wodzą prof. Piotra Kuroczyńskiego, kierownika Instytutu Architektury Hochschule Mainz w Moguncji. Kilkanaście osób przez ponad rok intensywnie opracowywało cyfrowy model, który połączył dużą ilość informacji i materiałów graficznych, do tej pory rozproszonych w archiwach i bibliotekach w całej Europie.

O szczegółach opowiedział w rozmowie z Anną Geryn profesor Piotr Kuroczyński:

 

Wspólnie z profesorem Kuczyńskim i pozostałymi naukowcami w ramach polsko-niemieckiego projektu „Synagoga na Wygonie w kontekście trzech wspólnot wyznaniowych. Cyfrowa rekonstrukcja i dokumentacja wrocławskiej synagogi” współpracuje Karolina Jara, według której mówimy o projekcie będącym połączeniem cyfrowej rekonstrukcji i wirtualnego spaceru po miejscach już niedostępnych: