Sufjan Stevens

Sufjan Stevens

Świetny tekściarz, multiinstrumentalista i wokalista. Człowiek o wielkim sercu i anielskim usposobieniu. Wraz z wydaniem nowej płyty The Ascension Sufjan Stevens to Artysta Tygodnia Radia LUZ.

Urodził się w 1975 roku w Detroit, Michigan. W wieku 9 lat wraz z rodziną przeniósł się do Petoskey, w północnej części Dolnego Półwyspu Michigan. Miejsce urodzenia nie pozostaje bez znaczenia, bo rodzinne strony mocno ukształtowały muzykę Sufjana. Pierwszy, ważny w karierze longplay nazwany został właśnie na cześć stanu, w którym się wychował. Muzyk od młodości interesował się sztuką i ukończył chrześcijańską szkołę, co bezsprzecznie wpłynęło na jego łagodne usposobienie.

Dosyć niecodzienne imię pochodzi z historii muzułmańskiej. Sufjan został tak nazwany przez wspólnotę ponadreligijną Subud, do której należeli jego rodzice. Imię “Sufjan” oznacza “tego, który przychodzi z mieczem”, co może dla niektórych brzmieć zabawnie w połączeniu z muzyką tworzoną przez Amerykanina.

Muzyka Stevensa jest prosta, ale tylko pozornie. Artysta zręcznie miesza różne gatunki i style, wplata poważne teksty, a także używa bogatego instrumentarium. To coś pomiędzy indie rockiem, bedroom popem, a delikatną muzyką elektroniczną. Kunszt kompozytorski Sufjana można podziwiać nie tylko w kilkuminutorwych piosenkach, ale przede wszystkim daje się poznać w rozbudowanych propozycjach takich jak Impossible Soul. Ta 25-minutowa kompozycja świetnie pokazuje wahlarz umiejętności muzyka.

Sufjan Stevens powinien być postacią dobrze znaną słuchaczom Radia LUZ. 5 lat temu świat ujrzał krążek Carrie & Lowell w całości poświęcony rodzicom muzyka. To raczej jedna z bardziej melancholijnych i smutnych propozycji Stevensa, niemniej album ten został okrzyknięty płytą roku 2015 przez redakcję muzyczną, a także znalazł się na liście Stu Sztosów Dekady, zaprezentowanej na początku tego roku.

W tym roku mieliśmy okazję usłyszeć aż dwa nowe albumy Sufjana Stevensa. Pierwszy z nich to Aporia – nagrany wraz z Lowellem Bramsem, ojczymem Sufjana i współwłaścicielem wytwórni Asthmatic Kitty, której załozycielem jest nasz Artysta Tygodnia – oraz The Ascension – czyli pierwsze, pełnoprawne solowe wydawnictwo muzyka od 2015. Więcej o Sufjanie Stevensie i jego nowej płycie usłyszycie w paśmie Artysta Tygodnia w Akademickim Radiu LUZ.

Jakub Spiryn