STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ – podsumowanie dekady wg. Radia LUZ

STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ – podsumowanie dekady wg. Radia LUZ
Lata 80. to burzliwych przemian społecznych w Polsce, a na świecie – zamiłowania do wszystkiego co elektroniczne. Lata 90. to polski dziki kapitalizm, a także gigantyczny rozwój hip-hopu. Na pierwszą dekadę nowego millenium możemy patrzeć przez pryzmat przetartych dżinsów i dziwnych fryzur gwiazd muzyki. A z czym kojarzyć będzie się dekada lat dziesiątych XXI wieku? Słuchajcie podsumowania ostatnich 120 miesięcy w wykonaniu Akademickiego Radia LUZ

 

Wszystko co można wziąć, podsumować i zestawić, wzięliśmy, podsumowaliśmy i zestawiliśmy. Choć to tylko zmiana dwóch cyferek zamiast jednej w zapisie roku, to jednak pobudza to wyobraźnię i skłania do zamykania otaczającej nas rzeczywistości w listy, szufladki, arkusze i spisy.  Sprawdź co przygotowała ekipa Akademickiego Radia LUZ na podsumowanie dekady w pięciu różnych kategoriach

MUZYKA

Jak zwykle w nowy rok wchodzimy wydaniem Stu Sztosów, jednak tym razem w wyjątkowej, obszerniejszej odsłonie. 1 stycznia między 14:00 a 24:00, przez dziesięć godzin będziemy płynąć przez dziesięć lat, po to aby w każdym roku przeanalizować dziesięć najważniejszych osiągnięć muzycznych. Choć z aktualnej perspektywy trudno byłoby opisać brzmienie lat 10. XXI w., to dzięki Stu Sztosom Dekady otrzymacie kompleksowy wszystkich dźwięków do których z rozrzewnieniem będziecie wracać za kilkanaście lat.

Posłuchaj – Sto Sztosów 2017 roku:

 

NAUKA

Choć na co dzień tego nie widać, każdego dnia świat w którym żyjemy zmienia się nie do poznania. Wszystko za sprawą wizjonerów marzących o lepszym jutrze oraz naukowców pragnących wiedzieć wszystko. Oddajemy im cześć, szukając w każdym roku ostatniej dekady najważniejszych dokonań i odkryć naukowych. Od 27 grudnia do 6 stycznia na naszej stronie jak i na naszej antenie o 9:00 i o 17:00 będziecie mogli posłuchać

KULTURA

Literatura, kino, telewizja, architektura, moda i wiele, wiele innych. Praktycznie w każdej możliwej dyscyplinie bardziej czy mniej związanej z kulturą wybraliśmy crème de la crème, najlepsze z najlepszych. Nie obyło się bez kontrowersyjnych decyzji, ale to przecież sztuka, powinno być kontrowersyjnie. Są tacy, którzy powiedzą, że kultury nie da się wartościować i szeregować, że nie ma dzieł lepszych i gorszych. Tak? To patrzcie na to:

KULTURALNY STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ (11:00 oraz 15:00)

27 grudnia: 10 najlepszych polskich książek
28 grudnia: 10 najlepszych filmów (+40 trochę gorszych)
29 grudnia: 10 najważniejszych dokonań teatralnych Wrocławia
30 grudnia: 10 największych wydarzeń tanecznych w Polsce
2 stycznia: 10 najciekawszych kampanii społecznych
3 stycznia: 10 najlepszych pokazów mody
4 stycznia: 10 najlepszych seriali dekady (+ pozostałe 15, które widzieliśmy)
5 stycznia: 10 nowości architektonicznych we Wrocławiu

 

Kulminacją kulturowych podsumowań będzie balsam na narodowe kompleksy, czyli TOP 10 NAJWAŻNIEJSZYCH DOKONAŃ POLSKIEJ KULTURY NA ŚWIECIE OSTATNIEJ DEKADY. Przekonamy narodowia wżdy postronne, że w dziedzinach humanistyczno-artystycznych nie mamy się czego wstydzić, a w niektórych kategoriach posiadamy reprezentantów bardziej znanych za granicą niż w Polsce. Zaczynamy o godzinie 11:00 w Święto Trzech Króli, 6 stycznia, a kończymy, oczywiście, znaną polską noblistką przed godziną 16:00

SPORT

Gdyby robić podsumowanie dekady w sporcie, ale tej poprzedniej, zamkniętej dziesięć lat temu, byłoby łatwo. Znalazłby się tam Adam Małysz: skoczek narciarski, zaraz obok Adama Małysza popularyzatora sportowego i Adama Małysza: ikony stylu i smaku. Ale od pożegnania Małysza rozpoczęliśmy ostatnią dekadę. Czy na jego miejsce pojawił się ktoś lub coś, co tak rozbudziło sportowe serca najwierniejszych kibiców?

Oczywiście, że tak. Nie ma powodu sztucznie budować napięcia, jeżeli dostatecznie ciśnienie podnoszą nam wydarzenia sportowe z najróżniejszych dyscyplin. O tym czym żyliśmy przez ostatnie dziesięć lat będziecie mogli usłyszeć w niedzielę 29 grudnia o godzinie 20:00 podczas świąteczno-podsumowującego wydania 0:1 do przerwy.

WYDARZENIA

Redakcja informacyjna Radia LUZ nie patrzy na świat tylko przez różowe okulary. Chłodne, twarde i rzetelne dziennikarstwo wymaga cynicznej i zdystansowanej oceny sytuacji.  W cyklu „Wydarzyło się” od 27 grudnia do 5 stycznia o 10:00 i 15:00 usłyszycie o najważniejszych, przełomowych i epokowych zjawiskach. Tym żył Wrocław. Tym żyła Polska. Tym żył świat. Teraz, będziecie mogli przeżyć jeszcze raz te wszystkie wydarzenia, z chłodną i rzetelną analizą.

Mało, jak na w i e l k i e podsumowanie dekady? Spokojnie, zdecydowaliśmy się także na introspektywne podsumowanie wszystkich naszych decyzji życiowych. Nie polecamy.