Queen Latifah

Queen Latifah
Jedna z najbardziej wpływowych kobiet hip-hopu. Prekursorka feministycznego rapu zaangażowanego, promotorka kultury afroamerykańskiej. Była częścią przełomowej sceny nowojorskiej lat 80. razem z kultowymi A Tribe Called Quest, czy De La Soul. Od 30. lat zaznacza w świecie muzycznym i filmowym siłę przekazu oraz swój wieczny optymizm. Queen Latifah, Artystką Tygodnia w Radiu Luz.

 

Raperka przyszła na świat jako Dana Owens w 1970 r. w New Jersey. Od dzieciństwa kształtowała ją rodzina, która wspierała artystkę w społecznym zaangażowaniu i motywowała do rozwoju muzycznego. Przydomek Queen Latifah wywodzi się od powtarzających słów matki, że każda kobieta jest królową oraz arabskiego słowa oznaczającego delikatność. Nazwa sceniczna wyjątkowo oddaje charakter muzyczki – Latifah łączy wielką pewność siebie z empatycznym postrzeganiem świata.

Kariera muzyczna rozpoczęła się dla niej już w szkole średniej, gdzie uformowała grupę Ladies First. Szybko jednak, dzięki pomocy znajomego producenta, królowa podpisała pierwszy kontrakt z wytwórnią Tommy Boy Music. Jako 19-letnia dziewczyna 28 października 1989 roku wydała pierwszy album All Hail The Queen. Krążek zaznaczył pozycję Latify jako afroncentrycznej divy, operującej przekazem równościowym, szczególnie skirowanj do czarnej społeczności kobiet. Jeden z singli nawiązujący do kobiej grupy raperskiej, Ladies First, okazał się hitem, który postawił raperki na równi z męską częścią subkultury. Dana stała się elementem hip-hopowej rewolucji i, choć jak sama przyznaje nie była tego świadoma, muzycznym głosem feministycznym.  

Kolejny album raperki nie zdobył już tak dużego uznania, a z wielką mocą wróciła w latach 90. gdy po śmierci ukochanego brata zadedykowała mu Black Reign. Płyta, na której Latifah zerwała na jakiś czas z wizerunkiem uśmiechniętej, funkowej afroamerykanki na rzecz agresywnych tekstów pełnych społecznej złości. Krążek szybko zdobył status Złotego Albumu, a za singiel U.N.I.T.Y. artystka otrzymała pierwszą w historii nagrodę Grammy przyznaną kobiecie w kategorii Best Solo Rap Performance. O piosence z resztą było słychać nie tylko w kontekście statuetki. Przedstawienie problemu molestowania kobiet, uprzedmiotowiania ich w środowisku hip-hopowym okazało się ponadczasowym feministycznym hymnem.

Latifah rozwijała się przez 30. lat nie tylko w świecie muzycznym. Wyznając zasadę sky is the limit bardzo szybko postawiła także aktorstwo. Rozpoczęła dobrze, bo z filmem kultowego twórcy kina skupionego wokół kultury afroamerykańskiej, Spike’a Lee. Rozpoznawalność zdobyła za to sympatyczną rolą w sitcomie Living Single. Pomiędzy nagrywaniem albumów i koncertowaniem udało jej się rozwijać filmową karierę u boku Denzela Washingtona, Angeliny Jolie, czy Jady Smith. Swój talent pokazała jednak najmocniej w amerykańskim musicalu Chicago, gdzie połączyła pasję muzyczną, umiejętności aktorskie oraz dziką pewność siebie. Na uznanie tej części kariery nie musiała długo czekać. Za rolę „Mamy” Morton otrzymała nominację do Oscara w kategorii Najlepszej Aktorki Drugoplanowej.

Z sukcesem Chicago zgrała się także zmiana stylu Owens. Od początku jej przygody z hip-hopem było wiadomo, że posiada nie tylko umiejętność rapowania, ale też wyjątkowego śpiewania. Na wokalu postanowiła skupić się w gatunkach jazzowo-soulowych, w szczególności na albumach The Dana Owens Album oraz Trav’lin’ Light. A na drugi, korzystając już z wielkiego nazwiska w świecie muzyki, zaprosiła Jilla Scotta, Erykę Badu, Steviego Wondera. Choć takie eksperymenty mogą skończyć się źle, u Latify zwrot w stronę śpiewu okazał się kolejnym sukcesem.

Przez trzy dekady Latifah działała na wielu płaszczyznach artystycznych – jako raperka, wokalistka, aktorka serialowa, filmowa i musicalowa. Angażowała się w projekty społeczne na rzecz mniejszości i środowisk. Wszechstronna persona nie zwalnia jednak tempa. Do swojego dorobku dodała także pracę filmową producentki wykonawczej. Jak podkreśla: zatraca się w każdej pasji, której dotknie i stawia na wielką wiarę w swoje marzenia.

W swojej muzycznej karierze Queen Latifah sprzedała prawie 2 miliony płyt na całym świecie. Została pierwszą artystką zajmującą się nagrywaniem hip-hopu, która została nominowana do Oscara. Była także pierwszą raperką wprowadzoną do Hollywood Hall of Fame. Inspirowała kultowych artystów i artystki takie jak Missy Elliot, Lil’ Kim, Lauryn Hill. 

Queen Latifah od 30. lat daje przykład bycia niezależną, silną i utalentowaną kobietą, która przede wszystkim stawia na szczerość. W każdym możliwym kierunku.

Anna Lalka