Quantic

Quantic

Różne oblicza Quantica

Brytyjczyk Will Holland, znany światu pod pseudonimem Quantic, to multiinstrumentalista, DJ, kompozytor i producent. To, co wyróżnia jego muzykę, to mieszanie tego, co tradycyjne z tym, co współczesne. W jego twórczości często obecne są fascynacja muzyką afrokolumbijską, projekty z innymi muzykami oraz silne nawiązania do innych kultur. Wiosną otrzymaliśmy od Quantica najnowszy solowy album Atlantic Oscillations, a w ubiegły weekend epkę Atlantic Modulations, na której pojawiają się remiksy nagrań z najnowszej płyty.

Quantica można kojarzyć także z takimi projektami jak: The Quantic Soul Orchestra, Ondatrópica, Flowering Inferno czy Quantic and his Combo Bárbaro. Jego dyskografia jest imponująca — Holland ma na koncie ponad 20 płyt, w tym wiele we współpracy z innymi artystami z różnych muzycznych światów. O ile każdy jego album to mieszanka gatunków i stylów, o tyle rozpoznać go można po charakterystycznym sposobie łączenia brzmień latynoskich, soulowych, funkowych, jazzowych i dubowych. Jego debiut zatytułowany The 5th Exotic przypada na rok 2001 i już na nim można się doszukać jego zamiłowania do muzyki afrolatynoskiej. Album został wydany przez niezależną wytwórnię Tru Thoughts, z którą artysta związany jest do dziś.

Kolejnym nietuzinkowym wcieleniem Quantica jest Ondatrópica współtworzona razem z liderem zespołu Frente Cumbiero — Mariem Galeano. Kolektyw wydaje dwie płyty, na których skupia się na wskrzeszaniu tradycyjnych brzmień kolumbijskich, w szczególności cumbii. Jest to więc ukłon w stronę nowego ruchu współczesnej cumbii — łączenia tradycyjnej muzyki ze współczesnymi gatunkami: dubem, funkem, hip hopem i elektroniką. Współpracując z lokalnymi muzykami, tworzą zespół, w który, w zależności od koncertu, zaangażowanych jest od 12 do aż 42 muzyków.

Quantic i jego muzy

W 2003 roku Holland w roli basisty i gitarzysty otwiera live bandowy projekt The Quantic Soul Orchestra, do którego zaprasza królową soulu Alice Russell oraz jazzową wokalistkę Spanky Wilson. Owocem tej współpracy są aż cztery albumy i wiele koncertów na całym świecie. Swoistą kontynuacją projektu jest Quantic and his Combo Bárbaro, który powstał podczas 6-letniego pobytu Willa Hollanda w kolumbijskim mieście Cali. W tym samym czasie twórca rozwinął swój dub-tropikalny skład Flowering Inferno, z którym nagrał dotychczas trzy krążki.

Dziś Will Holland mieszka w Nowym Jorku, gdzie otworzył własne studio nagraniowe Selva Studio na Brooklynie. W tym roku swoje doświadczenie producenckie przenosi właśnie tam, by nagrać i zaaranżować album argentyńskiego tria Femina. Na płycie Perlas y conchas gościnnie pojawił się zresztą sam Iggy Pop.

W międzyczasie Quantic wypuścił swój najnowszy solowy krążek Atlantic Oscillations. Na długo oczekiwany album wracają dwa ulubione głosy twórcy — Alice Russell i Nidia Góndora. Nowa płyta nie tylko potwierdza muzyczną dojrzałość artysty, ale jest też dowodem jego autentyczności i konsekwencji twórczej.

Zuzanna Pajorska