Projekt Współczynnik: poznaj świat Mentawajów z Marcinem Gabrukiem [29.06]

Projekt Współczynnik: poznaj świat Mentawajów z Marcinem Gabrukiem [29.06]

Zapraszamy na trzecią odsłonę cyklu WSPÓŁCZYNNIK, powstałej we współpracy Radio LUZ i WCRS w Otwarta Przestrzeń Kultury, w której odkryjemy kolejny kolor Współczynnika – jasny błękit, czyli #szepty, a towarzyszyć mu będą granatowe #brzmienia

29 czerwca podczas tego wydarzenia łączymy historie, zdjęcia i doświadczenia z dźwiękiem. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy spotkanie dotyczące plemiennej kultury z archipelagu na Oceanie Indyjskim, współgrające z muzyką prosto z czarnych płyt, zabierającej nas w równie odległe, brzmieniowe podróże. Wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona).

MENTAWAI – DRZEWO ŻYCIA:
Fotograficzna opowieść o plemieniu Mentawajów z wyspy Siberut. Historie pisane na gorąco w rozpadającym się z wilgoci zeszycie zabiorą Was przez błotniste ścieżki pełne pijawek wprost do szamańskiej Umy, gdzie przy kubku gorącej herbaty i grillowanych robakach poznacie szamanów, pójdziecie zapolować na małpy, a wieczorem zasiądziecie wspólnie przy lampie naftowej pośrodku dżungli i zatopicie się w jej odgłosach wsłuchując się w szamańskie legendy czy śpiew. Opowieści o tym jak żyje się w dżungli w XXI wieku, o wierzeniach, tradycjach, o tym kto chce ich zniszczyć i dlaczego wciąż wielu opiera się cywilizacji i woli pozostać strażnikiem lasu tak jak przodkowie.

Zapraszamy do wspólnej podróży z Mentawajami, do świata ludzi, których zdobycze cywilizacyjne odkryliśmy 2 tyś lat temu, ludzi hołdujących wartościom, o których my czasami zapominamy – świata wspaniałych wytatuowanych ludzi chodzących w bieliźnie z kory drzewa i z nie działającym zegarkiem.

MARCIN GABRUK
Jest absolwentem geologii i reklamy, acz niepraktykujący. Etatowiec wciąż podróżujący, często palcem po mapie, dzięki czemu żadna mapa mu nie podskoczy. Od lat regularnie odwiedzający Azję w poszukiwaniu tego czegoś czego jeszcze nie odnalazł. Zawsze w miejscach nieznanych, przeważnie pod prąd, najczęściej tanio, wielokrotnie samemu, czasem na wariata z nadzieją, że jednak przeważnie rozsądnie. Napadnięty w Maroku, pływający podczas tajfunów na Filipinach i omal nie utopił się na Borneo – z małym aparatem przy oku dzielnie przemierza kolejne części świata i planuje nowe wyjazdy. Słoik z Wrocławia, fotograf, kronikarz i wielbiciel tzw off the beaten track. Autor i fotograf www.sitondeck.pl. Na antenie Radio LUZ co sobotę o 14:00 opowiada lub rozmawia o podróżach w autorskiej audycji „Miejsce przy oknie”.

W sobotę o muzyczne tło Współczynnika zadba redaktorka muzyczna Radia LUZ, Magdalena Sikorska znana jako DJ Mały Blancik.