Nauka Oddychania

Autor: Emilia Piesiak

noNauka Oddychania

Czwartek: 20:00-21:00

Prowadzący: Emilia Piesiak, Kasia Cudniewicz

Więcej: Facebook

 

Wszyscy oddychamy. Przyswajamy powietrze na wiele, różnych sposobów: przez nos, usta, skórę – tak naprawdę całym naszym ciałem. Chłoniemy je z otaczającego świata i nasiąkamy nim, jak gąbka. Oddychanie jest jedną z najbardziej naturalnych czynności naszego organizmu. Przede wszystkim jednak, oddychamy po to by żyć.

W zależności od tego w jakim stanie emocjonalnym jesteśmy, sposób w który pobieramy powietrze bywa różny. Czasem oddychamy bez większego wysiłku, lekko, miarowo i spokojnie. Innym razem nasz oddech jest ciężki, głęboki i ograniczony. Zdarzają się też chwile, gdy “łapiemy” powietrze łapczywie, nierówno i nerwowo. Sposób w jaki oddychamy wiele mówi o nas samych. Oczywiście można się ów sztuki nauczyć, kontrolować każdy wdech (wydech) i sposób jego wykonania, ale czy nie pozbawiamy się wówczas pewnego rodzaju magii, tej która kryje się w cudownej różnorodności i nieprzewidywalności?

Słuchanie muzyki ma wiele wspólnego z oddychaniem. Dźwięków, tak samo jak powietrza, nie możemy dotknąć, zobaczyć ani (dosłownie) poczuć. Poza tym muzyczny wszechświat jest również niezwykle bogaty jeśli chodzi o formy i brzmieniowe kształty. Niektórzy z nas nie są w stanie wyobrazić sobie życia bez muzyki – jest dla nas jak życiodajny tlen.

Od ambientu, przez modern classical, dub techno, nu jazz, micro house, synthpop, IDM, grime aż po mnimal techno. Jeśli Wasze uszy spragnione są nowych, brzmieniowych wrażeń zapraszam do słuchania audycji. Lekcje oddychania muzyką w czwartki o 20 na antenie Radia Luz.