Prof. Stanisław Kulczyński Honorowym Obywatelem Wrocławia?

Pokłosie decyzji Wojewody Dolnośląskiego w sprawie likwidacji nazwiska dawnego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej z nazwy nadodrzańskiego bulwaru. Kontrę wymierza wrocławski magistrat i włądze uczelni, które zamierzają uhonorować historyczną postać związaną z naszym miastem.

Podpisując się pod inicjatywą Rafała Dutkiewicza, rektorzy wrocławskich uczelni wyrazili swoje poparcie dla nominacji prof. Stanisława Kulczyńskiego. Jest to postać wokół której zrobiło się głośno w kontekście ustawy dekomunizacyjnej. Zgodnie z nią, wiele ulic w polskich miastach już zmieniło nazwę. Ulice nazwiska profesora przemianowano już w Słupsku i Warszawie.

W przypadku prof. Kulczyńskiego, argumentem wyprowadzonym w kontekście dekomunizacji była jego działalność polityczna jako posła i wicemarszałka w sejmie PRL. Swojego poparcia dla inicjatywy magistratu nie ukrywa rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Adam Jezierski:

W grudniu podjęto również uchwałę Kolegium Rektorów, o której przypomniał prof. Tadeusz Luty, były rektor Politechniki Wrocławskiej: