prawoMOCNE – odczarowujemy mity wokół zawodu sędziego

prawoMOCNE – odczarowujemy mity wokół zawodu sędziego
Istnieje szansa na to, że w ciągu naszego życia, ani razu nie przekroczymy sądowego budynku. Ale nie warto na to liczyć. Czego się spodziewać od świątyni sprawiedliwości i czego tak naprawdę wymagać od trzeciej władzy? Pytamy u źródła, w ramach naszego cyklu wywiadów.

 

Co tydzień, gośćmi Akademickiego Radia LUZ w cyklu wywiadów prawoMOCNE są przedstawiciele Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia — Paweł Pośpiech, wiceprezes wrocławskiego oddziału Iustiti, przewodniczący II wydziału karnego Sądu Rejonowego w Wołowie oraz sędzia Tomasz Klimko, zastępca przewodniczącego I wydziału cywilnego Sądu Rejonowego Wrocław-Fabryczna

W środy o godzinie 15:30 na naszej antenie będą się ukazywać rozmowy przybliżające zawiłości zawodu sędziego, oraz obalać utrwalone mity związane z systemem sądownictwa:

 

#008 – Biegli

Ale czy dobiegli? W naszym cyklu prawoMOCNE zastanawiamy się nad funkcją sądowych biegłych. Kim są i czym się zajmują? Jak takowym biegłym zostać i ile opinia biegłego jest warta w postępowaniu sądowym?

 

#007 – Świadkowe know-how: cz. 2

Co ma większą wiarygodność – zeznania świadka czy nagranie? Jak poznać kiedy ktoś kłamie, a kiedy mówi prawdę oraz najważniejsze – ile wspólnego ma postępowanie sądowe z matematycznym równaniem?

 

#006 – Świadkowe know-how: cz. 1

Świadek jaki jest, każdy widzi. Ale co widzi świadek gdy stoi przed wymiarem sprawiedliwości? Co można, a co raczej odradzamy robić w sytuacji składania zeznań?

 

#005 – Czekając pod salą

Sądowe gmachy mogą być przytłaczające. Ale zdecydowaliśmy się stawić w sądzie… i co dalej? Albo co zrobić, gdy siły wyższe uniemożliwiają nam wypełnienie obywatelskiego obowiązku? Czy można do sądu przylecieć samolotem? Niby można, ale raczej nie liczmy na zwrot kosztów…

#004 – Wezwanie do sądu

Przykra sprawa – wracasz po ciężkim dniu do domu, zaglądasz do skrzynki… a tam awizo, kryjące za sobą wezwanie do sądu. Właśnie, czy to aby na pewno taka przykra sprawa? Czy pisma wysyła się pocztą? Czy można się wymigać od pójścia? Zdecydowanie odradzamy.

#003 – Dzień z życia

Sędzia „nie podbija karty na zakładzie” , ale nie oznacza to że jest „nierobem”, jako rzekł filmowy klasyk. Jak wygląda przeciętny dzień pracy w sądzie? Ile czasu zajmuje zapoznanie się z aktami, a ile procentowo zajmują same rozprawy?

#002 – Sędzia też człowiek

Czy wychodząc z sądu, sędzia przestaje być sędzią? Czy istnieje coś takiego jak odpoczynek od spraw? O ilu rzeczach na raz trzeba myśleć na sali sądowej? O tym opowiedzieli nam sędziowie podczas drugiej odsłony cyklu prawoMOCNE. 

#001 – Zawód: sędzia

Sędzia to zwyczajna praca czy raczej powołanie? Czym się różni sąd apelacyjny od sądu odwoławczego? Jak zostać sędzią?

Więcej rozmów z przedstawicielami Stowarzyszenia Sądów Polskich „Iustitia” na antenie Akademickiego Radia LUZ usłyszycie podczas Magazynu Popołudniowego w środę o godzinie 15:30, oraz w pełnej wersji na naszych podcastach.