Posłuchaj – Szara miłość nie rdzewieje

Posłuchaj – Szara miłość nie rdzewieje
O miłości trudno jest myśleć, jeszcze trudniej pisać, a najtrudniej chyba mówić.  Z jakiegoś jednak powodu, wcale nie tak trudno jest ją poczuć. Spada nie raz jak „grom z jasnego nieba”, nie wiedzieć skąd, po co i dlaczego, a potem po prostu jest. 

 

Najczęściej przedstawia nam się ten skrajny obraz miłości. Na przemian płaczemy i śmiejemy się, zapominając czasami o całym świecie. Uskrzydla nas, a my pozwalamy sobie frunąć tam, gdzie te skrzydła nas poniosą – bez większego zastanowienia, dlaczego właśnie w tym, a nie w innym kierunku. 

Niejeden artysta popłynął z prądem właśnie tego uczucia. Nawet jeśli miałoby to oznaczać popłynięcie na samo dno, jak w przypadku Jacka z Titanica. I taka chyba jest miłość, jaką pokazują nam twórcy. Obezwładniająca, nieprzewidywalna  i nieraz zupełnie skrajna. Werter zabija się z miłości do Laury, Romeo wypija flaszeczkę trucizny, a Julia przebija się sztyletem. W Kopciuszku bohaterowie zakochują się w sobie pierwszego wejrzenia, Pretty Woman pokazuje, że nic nie stanie na przeszkodzie na drodze miłości, a Nigdy w Życiu udowodni, że na prawdziwe uczucie nigdy nie jest za późno. Co jednak dzieje się później, gdy historia przedstawiona na ekranie się kończy? 

Prawdopodobnie gdy intensywne emocje opadną, do życia wkradnie się zwykła, szara codzienność. Oczywiście pod warunkiem, że wszyscy przeżyją. Jak się okazuje, wbrew temu co przynosi dorobek naszej kultury, miłość wcale nie musi mienić się w rozmaitych barwach, by przynosiła satysfakcję. Czasem miłość jest po prostu szara. I nie ma w tym niczego niepokojącego. 

Z okazji Święta Zakochanych, zapraszamy do wysłuchania materiału na temat miłości i jej rozwoju w świetle współczesnej wiedzy psychologicznej. Naszymi rozmówczyniami były Weronika Maćkiewicz, studentka filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego  oraz Agata Kauba, nauczycielka wychowania do życia w rodzinie, absolwentka pedagogiki Uniwerstytetu Wrocławskiego, a obecnie studentka psychologii wrocławskiego Uniwersytetu SWPS.

Posłuchajcie, a dowiecie się – dlaczego szara miłość nie rdzewieje?

Magda Kurowska