Posłuchaj: Jak czują rośliny?

Posłuchaj: Jak czują rośliny?
W swoich badaniach naukowcy dociekają i zadają pytania, o to jak czują rośliny. To miłe, ale dlaczego nikt nie zapyta jak się czują?

 

Ten podział jest znany od maleńkości. Przyroda ożywiona i nieożywiona. Rośliny mają to szczęście znajdować się w tej samej grupie co zwierzęta, to jednak nie przypisuje im się takich samych ról. Od dziecka uczymy się, że rośliny są niczym innym jak pozbawionymi świadomości swojej egzystencji bytami, które żyją tylko po to, aby przeprowadzać fotosyntezę i produkować dla nas tlen. Ale czy to prawda? Czy jest coś więcej?

Określenie tego, czy inne organizmy myślą i nie kierują się tylko zachowaniami instynktownymi, to do dziś nierozwiązana zagadka, która spędza sen z powiek niezliczonej ilości naukowców. Wielu osobom, w tym wybranym w demokratycznych wyborach politykom, ciężko uwierzyć w to, że zwierzęta są świadome więc, gdzie tu miejsce na świadome rośliny. Ale czy MY zwierzęta, tak bardzo się od nich różnimy? Czy rośliny potrafią odczuwać ból? Mają swoich kolegów i wrogów? Czy podobnie jak my mają swojego ulubionego wykonawcę?

W audycji Na Synapsach na antenie Radia LUZ Agnieszka Barbach wraz z naszym radiowym specjalistą od roślin Maciejem Makosiem spróbują odpowiedzieć na kilka ważnych kwestii dotyczących świadomych roślin

Audycji Na Synapsach możecie słuchać na naszej antenie w każdą środę o godzinie 17:00 i sobotę od godziny 15:00.