Polski naukowiec znalazł klucz do walki z koronawirusem – wywiad z prof. Marcinem Drągiem

Polski naukowiec znalazł klucz do walki z koronawirusem – wywiad z prof. Marcinem Drągiem
Przełom w badaniach nad lekarstwem na koronawirusa SARS-CoV2 może dokonać się w Polsce. Chodzi o enzym kluczowy w walce z wirusem. Badania nad enzymem prowadzi laureat nagrody na rzecz nauki polskiej  – profesor Marcin Drąg.

 

 

Jak sam podkreśla profesor Drąg możemy porównać ten enzym do zamka w drzwiach, a naukowcom udało się do niego znaleźć klucz, albo wytrych jak kto woli. Im więcej kluczy tym lepiej bo zamków jest więcej niż jeden. Ten enzym jest jednym z wielu a badania trwają nadal, jak przyznaje profesor.

 

 

Tzw. specyficzność substratowa to łączenie enzymu z substancją która, mówiąc prostym językiem ją uaktywni. W tym wypadku naukowcy mają nadzieję, że uaktywnienie enzymu sprawi, że będzie on rozbijał białka które składają się na wirusa. Czyli po prostu niszczyć go. Warto wspomnieć, że Polacy nie dokonali tego odkrycia sami. Pomoc przyszła od profesora Hildenfelda, który badał wirusy tego typu w czasie epidemii SARS-1.

 

 

Profesor Marcin Drąg przyznaje, że badania są przeprowadzane na skalę międzynarodowej. Tym ważniejszy jest fakt, że swoje odkrycia dotyczące koronawirusa nie obejmuje patentem i udostępnia innym naukowcom, aby ci mogli pomagać w poszukiwaniu rozwiązania.

 

Mateusz Rabiega