Phil Elverum

Phil Elverum

Lost Wisdom part 2 to kontynuacja kultowego już albumu z 2008 roku, ale wszystko zaczęło się jeszcze wcześniej. Poznajcie Phila Elveruma, czyli Mount Eerie – Artystę Tygodnia Radia LUZ.

Phil Elverum to niesamowicie utalentowana, a zarazem skromna postać. Rozgłos zdobył głównie dzięki swojemu zespołowi The Microphones, który na stałe zapisał się w kanonie muzyki alternatywnej. Grupa ta działała w latach 1996-2003, a w jej składzie znaleźli się również między innymi Adam Forkner (Yume Bitsu, Jackie-O Motherfucker) czy Calvin Johnson (Beat Happening). Teksty Phila oscylują wokół natury, mitów oraz spirytualizmu i często przybierają formę storytellingu.

Pierwsze nagrania The Microphones w ogóle nie trafiły do szerszej publiczności. Być może ze względu na to, że Phil wciąż jeszcze poszukiwał swojego brzmienia, a utwory były zbyt eksperymentalne. Jednak późniejsze albumy, mowa tu o It Was Hot, We Stayed in the Water oraz The Glow pt. 2, to już klasyka dla każdego fana indie folku. Zwłaszcza koło tej drugiej nie możecie przejść obojętnie, jeżeli lubicie delikatne gitarowe granie i leśne spacery.

Ostatni album tej grupy został wydany w 2003 i nazywa się Mount Eerie. Tak samo jak powołany nieco później do życia solowy projekt Phila ELveruma. Krążek ten był zatem przełomowy w karierze naszego Artysty Tygodnia. Już nie jako zespół, a w pojedynkę zaczął wydawać kolejne albumy pod nowym szyldem. Muzyka jednak pozostała ta sama – to wciąż gitarowe i wokalne eksperymenty kojarzące się z naturą i duchowością. To wciąż ten sam, delikatny klimat piosenek.

Początki projektu Mount Eerie obejmują między innymi koncert w Kopenhadze, który został nagrany i wydany jako album nazwany po prostu Live in Copenhagen. Zdecydowanie jest to pozycja, z którą powinien zapoznać się każdy fan Phila Elveruma, jeżeli nigdy nie miał okazji pojawić się na jego koncercie. Phil rozmawia z publicznością, zadaje pytania, prosi o zadawanie pytań, opowiada dowcipy. Ten album to mały wgląd w to, jaką personą jest głównodowodzący Mount Eerie. Po zapoznaniu się z jego muzyką, warto również zapoznać się z jego osobą.

Specyficzny humor Phila udziela się nie tylko w wywiadach. Jest stosunkowo aktywny na Twitterze (i tylko tam). Warto obserwować.

W 2003 roku Phil poślubił kanadyjską artystkę Geneviève Castrée, która swego czasu również tworzyła muzykę pod aliasami Woelv i Ô Paon. Geneviève udzieliła swego głosu również na kilku płytach Mount Eerie. Razem wydali na świat córkę. Niestety Geneviève zmarła 2016 na raka trzustki. Po jej śmierci powstał album A Crow Looked at Me, który jest jedną z najbardziej osobistych płyt Mount Eerie. Teksty oscylują wokół śmierci, utraty bliskiej osoby i zmaganiu się z samotnością.

W tym roku Phil Elverum postanowił przypomnieć jeden z popularniejszych albumów Mount Eerie Lost Wisdom i po raz kolejny zaprosił do współpracy wokalistkę Julie Doiron aby wspólnie nagrać drugą część. Lost Wisdom pt. 2 to powrót klasycznego Mount Eerie, ale w odświeżonym wydaniu.

Więcej o Philu Elverumie dowiecie się słuchając pasma Artysta Tygodnia w Akademickim Radiu LUZ.

Jakub Spiryn