Padłeś ofiarą przestępstwa? Możesz liczyć na darmową poradę

Padłeś ofiarą przestępstwa? Możesz liczyć na darmową poradę

Bezpłatne porady dla osób poszkodowanych łamaniem prawa oferują polscy prawnicy w ramach trwającego Tygodnia  Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Jak podaje Komenda Główna Policji, w roku 2016 na Dolnym Śląsku wykryto 45 853 przypadków popełnienia przestępstwa. To najmniej od 18 lat, w ciągu których najwyższy wskaźnik o wartości 82 602 wykryć ustalono w 2004 roku. Mimo coraz mniejszej liczby przypadków potwierdzonego łamania prawa, wciąż istnieje wiele ofiar pozostających bez pomocy specjalistów.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest pomocną dłonią wyciągniętą dla każdego, kto znajduje się w trudnej sytuacji, a nie stać go na poradę. To już siedemnasta edycja tej inicjatywy. Po porady można zgłaszać się codziennie do 23 lutego. Prokuratura Krajowa, czyli jeden z organów państwowych biorący udział w akcji podkreśla istotną rolę interdyscyplinarności w ramach udzielanych porad. Szersze spojrzenie na problemy poszkodowanych zapewnia włączenie się do inicjatywy m.in. prokuratorów, adwokatów, notariuszy,  funkcjonariuszy Policji, kuratorów sądowych i komorników, jak również psychologów czy lekarzy.

O szczegółach spotkań mówiła Sylwia Jastrzembia – rzecznik prasowy Sądu Okręgowego:

Porady są anonimowe i zupełnie bezpłatne. We Wrocławiu osobom poszkodowanym pomocy udzielą asystenci sędziów Sądu Okręgowego w "Przystani Mediacji" znajdującej się w budynku Sądu Okręgowego.