Pachnie wiosną… a nie, to tylko nowa ramówka Akademickiego Radia LUZ

Pachnie wiosną… a nie, to tylko nowa ramówka Akademickiego Radia LUZ
Marzec. Okres przejściowy między zastojem zimy, a urodzajem wiosny. Dla wybitnych polskich prozaików to czas szukania szklanych domów, dla pozostałych – lekkiej kurtki, bo przecież już za gorąco na ocieplany płaszcz. Spokojnie: czy w krótkich spodenkach i w klapkach, czy w kożuchu i uszance – nie ma dresscodu na słuchanie Radia LUZ. W nowym sezonie przygotowaliśmy dla Was całą garderobę antenowych atrakcji!

 

Najlepszym wyznacznikiem nadejścia wiosny jest fakt, że gdy Was budzimy od poniedziałku do piątku Grą Wstępną o godzinie 7:00, to słońce już zdążyło ruszyć swoją leniwą gazową powłokę i przyświeca nam przez okna. Dwie godziny później Audiostarter jest już jasnym początkiem pełni dni, za sprawą różnorodności energicznej muzyki. Następnie o godzinie 11:00 wycieczka wgłąb kulturalnego świata za sprawą Pełnej Kultury. Natomiast o 13:00 godzina z wybranym na dany tydzień Artystą Tygodnia. O korkach (i nie tylko) przy korkach słuchamy o 15:00 w Magazynie Popołudniowym. A wprowadzeniem do wieczoru, jak zwykle zresztą z zaskakującą muzyką, są Ultradźwięki o 18:00.

Do tego Was przyzwyczailiśmy, nie ma powodu zmieniać wszystkich nawyków, tylko dlatego, że zrobiło się cieplej na zewnątrz.

Kiedyś to było ciepło, teraz to chłodno jest. Może dlatego, że to zdjęcie z czerwca?

 

W MARCU JAK W GARNCU

Wiosenne nowości otwiera Tygiel – podróżnicza audycja Jana Wysockiego. Co tydzień w czwartek o 17:00 zetkniemy się z innym krajem, którego kultura i historia zostanie poddana dokładnej wiwisekcji. O zgrabny przebieg przeprowadzanej operacji na żywej państwowości zadbają zaproszeni goście, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach z krajami całego świata.

Weekend natomiast rozpoczynamy tak naprawdę w sobotę o 10:00. Bo lubimy sobie pospać. Jeżeli też lubicie spać, to Czas Leniwców jest czymś dokładnie dla Was. Jeśli nasze pasmo poranne od poniedziałku do piątku jest jak shot podwójnego espresso – energetyczne i pozwalające jako tako przetrwać dzień, tak w sobotę zapraszamy na filigranową filiżankę puszystego cappuccino. Zrelaksowane podsumowanie tygodnia i otulający przegląd weekendowych planów w jednym. Przyrządzane przez naszych debiutujących antenowych baristów.

Bez wchodzenia w szczegóły, ale ponownie się w Parku Szczytnickim zobaczymy…

W MARCU, GDY SĄ GRZMOTY, UROŚNIE ZBOŻE PONAD PŁOTY

Gromowładny ogrom muzycznych nowości w Radiu LUZ, także zaskoczy Was na wiosnę. Co drugi piątek o godzinie 22:00 wsiadamy w biznesklasę i przenosimy się na drugą stronę globu. LATAM to audycja w pełni poświęcona muzyce Ameryki Łacińskiej. Zuzanna Pajorska pokaże Wam różnorodność muzyki latynoamerykańskiej – i to wcale nie z lotu ptaka. Z bliska odkryjemy nieznane lądy i muzykę Ameryki Łacińskiej, która nie kończy się na salsa latino night.

Przed sobotnią imprezą, potrzebny jest bifor lub jak to mówią sportowcy: rozgrzewka. W tym celu warto posłuchać Wygibasów Majki Kozłowskiej. Otworzy nam ona nie tylko uszy, ale też oczy i inne zmysły na konceptualność w muzyce, ale też wszystkim tym co towarzyszy muzyce. Każda okładka i każdy klip to odrębne dzieło sztuki, które razem tworzą megadzieło sztuki.

W niedzielę o 15:00 kłaniamy się muzyce orkiestrowej, ale uspokajamy – nie ma konieczności wypożyczania fraków. Joanna Kołodziejska i jej Orkiestrofon postarają się odkleić łatki kojarzone z muzyką słyszaną w filharmoniach. Bardzo trudno znaleźć zgrabne określenie, żeby określić gatunek, który usłyszycie – są ludzie, którzy nazywają go muzyką poważną albo muzyką dawną, ale przecież ani poważnie ani wyłącznie dawno nie będzie.

Niedzielny tea time najlepiej dopełnia eklektyczność. Tak, to bardzo wyświechtane słowo, ale czasami pasuje, ok? Trudno inaczej nazwać mieszaninę k-popu z nostalgicznym lo-fi synthpopem. Na zmianę o godzinę 17:00 dwie nowe audycje muzyczne – niesieni Hallyu Dawida Skowrońskiego zgłębimy wzrost popularności kultury oraz brzmienia Korei Południowej, oraz razem z Jagodą Olczyk sprawdzimy czym są Engramy. Na pewno znajdą się tam lo-fi-owe bity, nie tylko do nauki.

Noc Muzeów także będzie obowiązkowym przystankiem tej wiosny.

 

W MARCU, CHOĆ SŁOTA, RZUCAJ ZBOŻE DO BŁOTA

Spotkanie z funkiem przechodzimy w tryb cotygodniowy, przez co Funkademik usłyszymy w każdą środę o 23:00, z kolei Once In Motion przechodzi na system dwutygodniowy, to w piątki o 22:00. Jazzowa Frytka przebranżawia się na LUZ Note i nieznacznie modyfikuje brzmienie. Sobotni Eter przenosi się na godzinę 21:00, natomiast godzinę później Mikser, staje się poligonem doświadczalnym, dla DJ-ów o różnym stopniu wtajemniczenia. Rozmawiamy o… przenosi się w niedzielę na 10:00, a nasza jedyna rosyjskojęzyczna audycja wychodzi poza ramy drugiej połowy lat 60. zmieniając przy tym nazwę z Lost On Woodstock na Przystanek Rock.

W MARCU KTO SIAĆ NIE ZACZYNA, DOBRA SWEGO ZAPOMINA.

Więc siejemy. Tak naprawdę wszystkie zmiany i roszady jakie przeprowadzamy co pół roku, służą tylko jako wymówka do spotkania. Z wami. W najbliższy piątek widzimy się z Wami w Tunelu. O godzinie 22:00 startuje Radio LUZ pres. Dtekk, Harper, Young Majli | wiosenna ramówka. Za dekami usłyszymy najlepszych DJ-ów i DJ-ki jakie polska radiofonia ma do zaoferowania, ale bez konieczności opłacania abonamentu. Wstęp – oczywiście, że wolny, jak można byłoby pomyśleć inaczej. Dresscode? Fuhgeddaboudit!

Całą naszą bieżącą ramówkę znajdziesz o tu, w tym miejscu.