O bezpieczeństwie studentów z zagranicy na PWr [wywiad]

Po niedawnym ataku na tle narodowościowym, do którego doszło we Wrocławiu, władze miasta podziękowały mieszkańcowi, który przyszedł na pomoc obcokrajowcowi.

6 stycznia na przystanku przy galerii dominikańskiej 3 napastników zaatakowało studenta pochodzenia indyjskiego. Na pomoc ruszył mu 25-letni mieszkaniec Wrocławia, który w wyniku tej interwencji sam doznał obrażeń. 23 stycznia we wrocławskim ratuszu zorganizowano spotkanie z bohaterskim mieszkańcem. Urzędnicy podziękowali mu za odważną reakcję w trudnej sytuacji, o czym mówi rzecznik magistratu Arkadiusz Filipowski.

Wszystkim napastnikom postawiono zarzut pobicia, jeden z nich dodatkowo został oskarżony o znieważenie na tle narodowościowym. Ostatecznie sąd zwolnił ich z aresztu za kaucją.

Niedługo po zajściu, Tomek wraz ze swoją żoną odwiedził Akademickie Radio Luz. W Magazynie Popołudniowym rozmawiał z Darią Detlaf.

Ofiarą ataku był student Politechniki Wrocławskiej. Jego przypadek może być powodem do dyskusji i przemyślenia, jak chroni się żaków, którzy do Wrocławia przyjechali z zagranicy.

Na ten temat z dr inż. Stefanem Giżewskim z PWr, pełnomocnikiem rektora do spraw przeciwdziałania przemocy w środowisku studentów i doktorantów rozmawiała Joanna Jaros.