Nick Cave & The Bad Seeds

Nick Cave to niewątpliwie artysta, którego nie trzeba przedstawiać  nawet największym przeciwnikom alternatywnych brzmień.  Muzyka, którą tworzy w połączeniu z jego męskim, barwnym wokalem sprawia, że podczas słuchania  jakiegokolwiek utworu z jego udziałem wprawiamy się w niezwykły, wręcz magiczny nastój.

Cave urodził się w 1957 roku w Warracknabeal, małym miasteczku w stanie Victoria w Australii. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął od występów w parafialnym chórze chłopięcym w miejscowości  Wangaratta.  Wczesne lata młodości nie były łatwe dla artysty.  W wieku 13 lat, ze względu na problemy wychowawcze, które sprawiał, rodzina wysłała go do męskiej szkoły z internatem Caulfield Grammar School. Tam jego talent wokalny dostrzegł przewodniczący szkolnego chóru chłopięcego Norman Kaye. Po niedługim czasie Nick ze względu na bardzo dobry słuch oraz znajomość akordów został głównym solistą  i często występował także grając na fortepianie.  W wieku 19 lat artysta przeżył  tragedię, gdyż w wypadku samochodowym zginął jego ojciec, osoba bardzo mu bliska, która zaszczepiła w nim miłość do muzyki.  Jak Cave sam później określił, śmierć jego ojca stała się „ próżnią, w której zaczęły powstawać jego słowa i unosić się szukając celu”. Można więc wywnioskować, że właśnie wtedy zaczął pisać swoje piosenki.

W 1973 roku Cave i jego pięciu kolegów z Caulfield Grammar School założyli własny zespół o nazwie „The Birthday Party” gdzie Nick był głównym wokalistą.  Grupa istniała do 1977 roku a jej specjalnością było wykonywanie coverów zespołów i wokalistów, głownie z pogranicza post-punku i glamrocka, którzy w tamtych czasach byli na topie.  Po ukończeniu szkoły zespół zmienił nazwę na „The Boys Next Door” i występował w nieco zmienionym składzie wykonując już przeważnie własny materiał.  Do momentu rozpadu w 1983 roku Cave wraz ze swoją grupą badał różne style i gatunki muzyczne. Końcowa działalność zespołu obfitowała w prowokacyjne koncerty, na których prezentowali fragmenty Starego Testamentu w mrocznych gothic-rockowych sceneriach .

Oficjalny rozpad grupy „The Boys Next Door” nastąpił w 1984. Wtedy też Nick wraz ze swoim znajomym Mickiem Harveyem założyli zespół „Nick Cave and the Bad Seeds”. Główną  inspiracją utworów z ich pierwszej płyty  zatytułowanej   „ From Her to Eternity” była obecna dziewczyna Cave- Anita Lane.  Przez ponad 20 lat istnienia, zespół Nick Cave and the Bad Seeds osiągnął znaczący sukces komercyjny, a niektóre ich utwory – w szczególności „Where the Wild Roses Grow” z płyty Murder Ballads, zaśpiewany przez Cave'a w duecie z Kylie Minogue – stały się światowymi przebojami. W 2003 roku od zespołu odszedł gitarzysta zespołu Blixa Bargeld a sześć lat po nim sam Mick Harvey, który stwierdził, że Cave i on już zbytnio się różnią w kwestiach muzycznych.  Pomimo znacznej zmiany składu i odejścia jednego z założycieli,  zespół  w 2013 roku dokładnie 18 lutego wydał swój piętnasty  album studyjny zatytułowany  „Push the Sky Away”.  Płytę charakteryzuje powolne tempo utworów i oszczędna, odbiegająca od radiowych playlist melodyka. Na próżno szukać  na niej szybszych, atrakcyjnych materiałów na wielkie lub nawet małe przeboje. Cave przez znaczną większość 42 minut zamiast śpiewać, melorecytuje. Nie, on zaklina. I robi to jak zwykle na najwyższym poziomie swojej muzycznej iluzji.