Na kampusie Politechniki Wrocławskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą Kornela Morawieckiego

Pod pomnikiem Wszystkich Współtwórców, Obrońców i Bohaterów Solidarności obok budynku C-1 na kampusie Politechniki Wrocławskiej odsłonięto dzisiaj tablicę poświęconą Kornelowi Morawieckiemu, wieloletniemu pracownikowi tej uczelni, założycielowi Solidarności Walczącej. To jeden z punktów obchodów upamiętniających ofiary stanu wojennego. W uroczystościach wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

Główna część obchodów odbyła się pod przeszli pod pomnikiem poświęconym Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności. Ich najważniejszym momentem było odsłonięcie tablicy poświęconej zmarłemu 30 września dr. Kornelowi Morawieckiemu, który w latach 1973-2009 pracował na Politechnice Wrocławskiej w Instytucie Matematyki, a następnie w Instytucie Matematyki i Informatyki na stanowiskach adiunkta i starszego wykładowcy.

Od wielu lat spotykamy się pod tym pomnikiem, aby upamiętnić wszystkich bohaterów tych ponurych dla naszej ojczyzny czasów. […] Dziś odsłaniamy tablicę poświęconą Kornelowi Morawieckiemu. Zostanie ona w tym miejscu na długo po tym, gdy nas już nie będzie. Miejmy nadzieję, że w przyszłości osoby przechodzące obok pomnika staną i pomyślą, co by było z naszym krajem, gdyby nie ci ludzie ze swoją walką o wolność i demokrację

– mówił prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej. Z kolei premier Mateusz Morawiecki w takich słowach wspominał swojego ojca:

Ojciec był też zakochany w ludziach, którzy chcą zmieniać świat na lepsze. Wielu takich ludzi spotkał właśnie na Politechnice Wrocławskiej. Dziękuję uczelni, która zawsze była aktywna w walce o niepodległą Rzeczpospolitą, łączyła zmysł techniczny ze zdolnością do poszukiwania nowych ścieżek w walce o wolność. Mój ojciec chciał, by Polska była darem dla Polaków, dzieło jego życia zostało wyryte w historii, teraźniejszości i przyszłości

O swoich wspomnieniach związanych z tamtym okresem w rozmowie z Anną Geryn opowiedział także były rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Andrzej Wiszniewski, a także działacz Solidarności, który pozostawał w bliskiej relacji z Kornelem Morawieckim: