Missy Elliott – Throw it Back

„Nie wiesz kim jest Missy? Missy Elliott? Twórczyni wszystkich twórczyń?” pyta Teyana Taylor w teledysku najnowszego singla Throw it Back, utworu z albumu ICONOLOGY, który na krótko przypomniał nam o chwale kultowej Missy Elliott. Choć całe wydawnictwo raczej nie zaskakuje pod względem nowych brzmień, Elliott przypomina dokonania swojej kariery z konkretnym przytupem. Wszystko to po 14 latach od wydania ostatniego albumu.

Proste, jednostajne bity z oldschoolowymi efektami, w których maczał palce Timbaland, nadają artystce pewności że dalej może robić to, co tylko chce. Można zarzucić jej zbyt długie patrzenie w lustro i napawanie się kunsztem własnej twórczości, ale prawda jest jasna – dla wielu słuchaczy, to Missy otwierała wrota do świata rapu.

Energię z EPki, którą wywołuje kultowa raperka mogliśmy zobaczyć na tegorocznej gali VMA, na której Elliott otrzymała statuetkę za całokształt twórczości. „Każdy kopiował Missy Elliott, nawet ja” – mówiła Cardi B przed wręczeniem nagrody pierwszej w historii raperce, która dostała takie wyróżnienie. Missy nie byłaby sobą, gdyby nie przygotowała występu podsumowującego jej karierę. O 7 minutach energicznego koncertu, pełnego szalonej scenografii i piorunującej choreografii, mówi się długo po zakończeniu VMA 2019. Artystka może być spokojna – świat jeszcze długo jej nie zapomni.

Anna Lalka