Leonard Cohen

Leonard Cohen
Inspirujący się beatnikami kanadyjski poeta, który za muzykę zabrał się, by trochę zarobić. Wtedy pewnie nie do pomyślenia dla niego było, że stworzy jeden z najpopularniejszych utworów w historii. W tym tygodniu obchodzimy czwartą rocznicę śmierci Leonarda Cohena

 

Urodził się na przedmieściach Montrealu. Jego matka, Masha Klonitsky pochodziła z Litwy, zaś ojciec, Nathan Bernard Cohen miał polskie korzenie. Oboje byli Żydami, co silnie wpłynęło na Leonarda. Słychać to w jego twórczości, chociażby na You Want It Darker, czyli tytułowej piosence z ostatniego albumu wydanego jeszcze za jego życia. Pojawiają się w niej elementy żydowskiej modlitwy, a także słowo “hineni” oznaczające “oto jestem”. Podobnie jak Bowie ze swoją płytą Blackstar, Cohen na niedługo przed śmiercią czuł się już na nią przygotowany. 

Zaczynał jako kontrowersyjna postać na kanadyjskiej scenie poezji. Pisał już jako nastolatek, a jego największymi inspiracjami była twórczość Federico García Lorci. Gdy studiował na prestiżowym uniwersytecie McGill, ukazał się pierwszy tom jego wierszy: Let Us Compare Mythologies (1956). Jego twórczość nie wyróżniała się specjalnie na tle liryki beatnikowej, ale w Kanadzie była uważana za powiew drastycznej świeżości.

Po studiach zamieszkał na greckiej wyspie Hydra. Wtedy to napisał i wydał swoje dwie jedyne powieści: The Favorite Game (1963) i Beautiful Losers (1966). Choć nie sprzedawały się dobrze, a krytycy byli pierwotnie sceptycznie nastawieni, to po latach uznano je za wybitne dzieła, które wprowadziły postmodernizm do literatury kanadyjskiej.

To właśnie słabe wyniki sprzedaży jego książek nakłoniły Cohena do zwrócenia się ku muzyce. Nie było to jego pierwsze zderzenie z tym tematem, gdyż w liceum miał country – folkowy zespół The Buckskin Boys, z którym grał na bar micwach i wszelkiego rodzaju potańcówkach. Po tym, jak Judy Collins nagrała w 1966 roku umuzykalnioną wersję wiersza Suzanne, ten zaczął występować na różnego rodzaju koncertach, co zaowocowało kontraktem z wytwórnią Columbia. Już w 1967 roku ukazał się debiutancki album Songs Of Leonard Cohen, a promowany był jego własną wersją Suzanne.

Od tamtej pory Cohen był już głównie muzykiem. Albumy wydawał ze zróżnicowaną regularnością. Jego najważniejsze dzieło pochodzi z Various Positions z roku 1984. Album ten oznaczał jego powrót na scenę po wieloletniej przerwie w nagrywaniu. Był to wielki powrót za sprawą Hallelujah, które stało się nie tylko najpopularniejszym utworem Leonarda, ale także jedną z najpopularniejszych piosenek w historii. Była coverowana ponad 200 razy, w tym przez Johna Cale’a (jego wersję możemy usłyszeć w filmie Shrek), Jeffa Buckleya, Boba Dylana, czy Bono.

Jego poezja była szczera, ostra i niekryjąca niczego, zarazem romantyczna i delikatna. Jego niski głos, nigdy niewyuczony śpiewu, poruszał miliony, potrafił wzruszyć i natchnąć. Przez ten tydzień wspominamy stratę jednego z najważniejszych muzyków XX wieku, a także wybitnego poetę. Leonard Cohen zmarł 7 listopada, niecały miesiąc po premierze You Want It Darker. Został pochowany w rodzinnym Montrealu.

Piotr Hajkiewicz