Kosmiczny chwytak studentów PWr coraz bliżej podróży w kosmos

Kosmiczny chwytak studentów PWr coraz bliżej podróży w kosmos

Studenci z Politechniki Wrocławskiej zakwalifikowali się do międzynarodowego programu REXUS/BEXUS, za którym stoi m.in. Europejska Agencja Kosmiczna. 

Celem badaczy z Wrocławia będzie testowanie nowoczesnego chwytaka.To część programu REXUS/BEXUS skupiającego się na aplikowaniu aparatur badawczych do rakiet kosmicznych i gondoli balonów. Swoje projekty urządzeń równolegle przygotowują zespoły z całej Europy. Poprzez swoją inicjatywę, Agencja Kosmiczna umożliwia studentom prowadzenie eksperymentów na wysokości około 30 km (balon) i ponad 80 km nad ziemią (rakieta).

Studenci PWr działają w ramach projektu TRACZ (Testing Robotic Application For Cathing in Zero-G). W jego ramach przetestują chwytak typu jamming gripper, działający poprzez manipulację różnicą ciśnień. Przypomina on napompowany balon, który jest w stanie utrzymywać przedmioty dostosowując do nich swój kształt. Studenci będą obserwować jego pracę w mikrograwitacji i próżni.

Obecnie są na końcowym etapie fazy projektowej, co wiąże się z finalizacją budowy prototypu. Zespół z Wrocławia właśnie wrócił  z kosmodromu Esrange Space Center w szwedzkiej Kirunie, gdzie pod okiem ekspertów szkolił się w dziedzinie zasad panujących na kosmodromie i procedurze startowej. Studenci PWr są coraz bliżej wysłania swojego chwytaka w kosmos na pokładzie jednej z dwóch rakiet, które wystartują w marcu 2019 r.