Kaytranada

Kaytranada

Pod koniec zeszłego roku powrócił z płytą Bubba – Artystą Tygodnia Radiu LUZ jest Kaytranada.

Kaytranada, czyli Louis Kevin Celestin urodził się na Haiti, skąd jego rodzina wyemigrowała do Kanady. Jego kariera DJ-ska i producencka rozwinęła się w bardzo szybkim tempie. Eklektyczne sety i energetyczne remiksy znanych wykonawców zjednały mu wielbicieli na całym świecie. Sprawnie porusza się między housem, hip-hopem i disco, splatając liczne inspiracje w swoje osobiste brzmienie.

Swoje pierwsze muzyczne eksperymenty przeprowadzał w dzieciństwie ze swoim bratem, nagrywając freestyle pod podkłady m.in. 50 Centa. To właśnie Louis Philip zapoznał Kaytranadę z programem FL Studio, w którym już w wieku 14 lat zaczął produkować swoje autorskie beaty. W późniejszych latach jako hip-hopowy duet The Celestics wydali dwa mixtape’y.

Na wczesnym etapie muzycznego rozwoju Louis publikował swoje utwory jako Kaytradamus. Inspirował się wówczas Madlibem i J Dillą. W Montrealu brał udział w spotkaniach podziemnego beatmakerskiego kolektywu Piu Piu, które były dla niego pierwszą okazją na zaprezentowanie swoich produkcji przed publicznością. Jak sam przyznaje, dużo zyskał na obserwowaniu sposobów pracy innych producentów.

W 2012 roku Kaytranada zremiksował utwór If autorstwa Janet Jackson, który zyskał znaczną popularność w serwisie SoundCloud, a nawet spotkał się z pozytywnym odzewem samej wokalistki. Był to przełomowy moment w jego karierze, który pozwolił mu grać liczne sety w Ameryce jak i w Europie. Do dzisiaj remiks ten jest stałym elementem jego występów, na który żywiołowo reaguje publiczność.

Nabierająca rozpędu kariera pozwoliła mu osiągnąć finansowy sukces i porzucić szkołę, której nigdy nie ukończył. Kaytranada jednak nie był zadowolony z etykietki DJ-a, która do niego przylgnęła. Pragnął być znany jako artysta, co zamanifestować miało oficjalne debiutanckie wydawnictwo. W 2014 udało mu się podpisać kontrakt z wytwórnią XL Recordings. Pierwotnie planowany jako EPka album 99.9% ukazał się w 2016 roku, a gościnnie udzielili się na nim m.in. Anderson Paak, Vic Mensa i Little Dragon. Głęboki bas, przestrzenne syntezatory, skrupulatny dobór sampli i gatunkowa różnorodność – wszystko to sprawiło, że album został entuzjastycznie przyjęty. Zdobył też nagrodę Polaris dla najlepszego kanadyjskiego albumu.

Mimo niewątpliwego sukcesu jaki odniósł, w wypowiedziach Kaytranady można wyczuć dużą dawkę skromności. Jak sam przyznał, występy na dużych scenach dla wielotysięcznej publiczności są dla niego nie do końca komfortowe – domówkowy klimat mniejszych, lokalnych klubów to coś, w czym odnajduje się najlepiej.

Po trzech latach od premiery debiutu, Louis Kevin Celestin bez szumnych zapowiedzi wypuścił drugi album Bubba, którego nazwa pochodzi od odmiany marihuany Bubba Kush. Ponownie zaprosił on do współpracy licznych wokalistów – tych, z którymi miał okazję już współpracować, jak GoldLink czy Shay Lia jak również tak znane postaci jak Pharrell Williams. Zapadający w pamięć singiel 10% z udziałem Kali Uchis w zeszłym miesiącu został mocograjem w Radiu LUZ.

Michał Sember