John Legend

John Legend
Kojąca barwa głosu i mistrzowskie operowanie fortepianem, które zaczarowało świat współczesnego soulu. Nagradzany statuetkami EMI i Oscarem, John Legend Artystą Tygodnia w Akademickim Radiu LUZ.

 

Dzięki jego debiutanckiej płycie Get Lifted, która obchodzi 17. urodziny, Legend przypomniał szerokiej publiczności czym jest soul. Sam artysta stworzył swój własny, niepowtarzalny styl, którego jednym z ojców jest producent muzyczny Kanye West.

Na muzykę Johna Legenda ogromny wpływ miało jego 9-letnie prowadzenie chóru kościelnego, którego członkiem był od najmłodszych lat. Jako gospelową możemy określić całą jego twórczość, łącznie z najbardziej popowymi krążkami, takimi jak Evolver. Pełnię możliwości wokalnych Legend osiągnął w trakcie studiów, kiedy grał i śpiewał w wielu chórach i małych zespołach jazzowych.

Pod koniec studiów John Legend poznał wiele słynnych, cenionych osób ze świata muzyki, chociażby Lauryn Hill, na której singlu Everything is Everything zagrał na fortepianie. Punktem zwrotnym w karierze artysty było jednak poznanie Kanyego Westa, który wówczas otwierał swój własny label Good Music. Ten, gdy tylko usłyszał demo Legenda, podpisał z nim pięciopłytowy kontrakt, który dał początek nowemu rozdziałowi w świecie muzyki, jakim stał się współczesny soul z męskim wokalem.

 

Debiutancka płyta artysty, Get Lifted, do dziś jest wyznacznikiem soulowej jakości. W 2007 roku album otrzymał Grammy za Najlepszy Album R&B, sam Legend otrzymał statuetkę Najlepszego Nowego Artysty, a piosenka Ordinary People, otrzymała nominacje do Najlepszej Piosenki Roku 2006. Gdyby tego było mało, krążek  zdobył status podwójnej platyny za sprzedaż w nakładzie grubo ponad dwóch milionów egzemplarzy.

Kolejne płyty Legenda tylko utwierdzały w przekonaniu o jego „Legendarności”. Już 2 lata po premierze Get Lifted artysta wydaje album Once Again, pokazując swoje nowe możliwości i udowadniając słuchaczom jak wdzięcznym, różnokształtnym gatunkiem jest soul. Krótko później stwierdził: „Nie można wymagać od artysty stania w miejscu”, po czym w 2008 roku ukazał się jego album Evolver, będący połączeniem soulu z popem. Kolejne dwie płyty Legenda to Love in the Future i Darkness and Light podsumowanie wszystkich muzycznych stylów, które artysta reprezentował przez całą swoją dotychczasową karierę.

A tak w kontekście mijających już świąt, Legend ma na swoim koncie jeden album świąteczny – A Legendary Christmas. Artysta nie byłby sobą, gdyby nie nagrał go w gospelowym stylu i dobrze, bo dzięki temu płyta wyróżnia się na tle modnych, jazzowych aranżacji w gwiazdkowych wydaniach. Polecam ten krążek na bożonarodzeniowy afterglow.

 

Poza muzyką, John Legend już od początku kariery występował w serialach, programach czy na wielkim ekranie. Jego kariera filmowa wystrzeliła po otrzymaniu Oscara za Najlepszą Piosenkę Filmową do Glory. Legend grał chociażby w takich produkcjach jak La La Land, Soul Man, czy Simsonowie. Artysta od 2019 roku zasiada w jury amerykańskiej edycji programu The Voice.

Johna Legenda w Polsce będziemy mogli zobaczyć już w 2022 roku w Tauron Arenie Kraków. Zgodnie z tym, co sam artysta zaprezentował polskiej widowni w 2014 roku, możemy się przygotować na wielkie widowisko.

Wojtek Jankowski