Floating Points – LesAlpx

Sam Shepherd wraca po dwóch latach z wakacyjnym prezentem: 12 lipca nakładem Ninja Tune ukaże się jego winylowe wydawnictwo…Co prawda singiel i znajdziemy na nim wyłącznie dwa utwory; tytułowy LesAlpx i drugi, dotąd niepublikowany Coorabel. Warto dać nowej muzyce Brytyjczyka szansę, ponieważ to coś w rodzaju powrotu do korzeni w twórczości producenta jako Floating Points:

Wróciłem do swoich dawnych płyt i dźwięków, które kochałem grać jako DJ w takich klubach jak Fabric czy Plastic People. Chciałem uchwycić gwałtowność doznań i uczuć, których doznawałem, gdy byłem na parkiecie. Zależało mi na uchwyceniu chwili i oba kawałki nagrałem dość szybko – to efekt zabawy maszynami w studio i pragnienia by wrócić do podstaw.

Debiutancki album FP i jego występy na żywo stały się w pewnym stopniu ikoniczne dla świata muzyki elektronicznej. Z pewnością tę emocjonalną warstwę słychać w nowych produkcjach, silnie inspirowanych tęsknotą za tym, co minęło. Trochę przypomina to syntezatorowe eksperymenty Moderata czy Jona Hopkinsa, a jak wiemy, ta hipnotyzująca strona muzyki klubowej ma swoje rzesze fanów i z pewnością najwierniejsi twórczości FP podskoczą z zachwytu.

Łukasz Lorenc