Erasmus+ w Gruzji – relacja

Erasmus+ w Gruzji – relacja

Położona na Zakaukaziu, od 2014 r. stowarzyszona z Unią Europejską, stanowi geograficzną i w pewnym sensie kulturową granicę między Europą a Azją. Zabieram Was do Gruzji, by pokazać jej różnorodność oraz mnogość potencjałów, zwłaszcza w obszarze pracy z młodzieżą.

Daria Detlaf

Do Gruzji trafiłam na krótko, i to po raz pierwszy, dzięki projektowi „Erasmus+ Mastery”. Spotkaliśmy się w Tbilisi, by przez tydzień realizować szkolenie z pakietu programu Erasmus+. W praktyce był to trening dla osób, które na co dzień pracują ze studentami i wolontariuszami w instytucjach publicznych, pozarządówkach, biznesie. A że szkolenie międzynarodowe, to grono uczestników zacne. W jednym miejscu zebrało się 30 osób z krajów takich jak: Polska, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Bułgaria, Chorwacja, Armenia, Turcja oraz Gruzja, nasz gospodarz.

Między 6-tym a 13-tym lutego wymienialiśmy się doświadczeniami, pracując w grupach, poznając lokalną społeczność, odwiedzając studentów, robiąc wywiady. Językiem roboczym był angielski. Finalnie stworzyliśmy ramy wspólnego projektu opartego na współpracy międzynarodowej i przeciwdziałaniu wykluczeniom na rynku pracy.

Posłuchaj relacji po powrocie:

 

Erasmus+ daje możliwość wyjazdu na studia bądź praktyki zagraniczne. To prawda. Na kolejnym planie jest szereg akcji, w których mogą uczestniczyć osoby z każdego przedziału wiekowego czy zawodowego. Temu służą szkolenia oraz wymiany zagraniczne, które zazwyczaj trwają od kilku do kilkunastu dni.

Gdzie szukać projektów? Np. w bazie na stronie SALTO-YOUTH, na facebookowych grupach Youth in Action Poland, Youth projects lub bezpośrednio poprzez organizacje partnerskie stowarzyszeń i fundacji promujących mobilność. Jedną z nich jest Zielony Słoń, który do Gruzji wysłał trzech uczestników z Polski. Udział w szkoleniu umożliwiła mi też Politechnika Wrocławska.

By pokazać, jak taki projekt wygląda od kuchni, postanowiłam nagrać jego fragmenty i przygotować reportaż w odcinkach. Dwa z nich to ślad moich osobistych odkryć, czyli kultury i historii Armenii oraz Kurdystanu – opowiedzianych przez uczestników szkolenia. Zapraszam do odsłuchu.

Wszystkich zainteresowanych działaniami w zakresie youth emopowerment, non-formal education czy social inclusion zapraszam też na stronę organizacji goszczącej w Tbilisi, czyli ProActive Group Georgia. Być może ktoś z Was będzie uczestnikiem kolejnego treningu. Powodzenia!