El Búho, ft. Sutari – Białowieża

Pod pseudonimem artystycznym El Búho kryje się Robin Perkins – brytyjski producent o ogromnym zamiłowaniu do muzyki tradycyjnej z Ameryki Łacińskiej. Jest jedną z najważniejszych postaci tworzących falę neocumbii – jego muzyka to połączenie cumbii i elektronicznych brzmień. Często też sięga po nagrania terenowe.

Nie inaczej było w przypadku najnowszego albumu Natura Sonora. Określenie Banda Sonora po hiszpańsku oznacza ścieżkę dźwiękową – otrzymaliśmy zatem zestaw dźwięków, ale nie do filmu, tylko do przyrody. To kompozycje nawiązujące do miejsc na świecie, o których Perkins marzył podczas długich miesięcy lockdownu spędzonych w mieszkaniu w otoczeniu przygnębiających odgłosów wielkiego miasta. Tak powstał krążek Natura Sonora, który jest zarówno albumem wyimaginowanych podróży, jak i hołdem złożonym pięknu i tajemnicy świata przyrody.

Dźwiękami wyobraźni Robert Perkins oprowadza nas po wyjątkowych miejscach na świecie. Udajemy się wraz z jego muzyką do parku Sierra Nevada de Santa Marta (Kolumbia), do parku Los Glaciares (Argentyna), na wyspę Sokotrę (Jemen), do parku Sian Ka’an (Meksyk), nad Kanał Errera (Antarktyka), a nawet do Puszczy Białowieskiej.

Do utworu Białowieża, który otrzymał tytuł singla tygodnia w Radiu LUZ, El Búho zaprosił polskie, folkowe trio Sutari. Trzy kobiece głosy, które kontynuują tradycje polskich pieśniarek ludowych, idealnie dopełniły mistyczny i synestezyjny klimat krążka Perkinsa.

Można śmiało przyznać, że jest to kolaboracja, o którą nikt nie pytał, a każdy, kto interesuje się folklorem, potrzebował. Spotykają się tutaj artyści, którzy – choć tworzą dwa różne muzyczne światy – obierają ten sam cel. Bo o ile El Búho od lat nadaje nowy kierunek myślenia o tradycyjnej muzyce folkowej Ameryki Łacińskiej, o tyle Sutari robi to samo tylko na polskiej scenie.

Zuzanna Pajorska