DZIEJE SIĘ

DZIEJE SIĘ
Siedzimy w domach, ale się nie obijamy. Radio LUZ nawet w dobie kwarantanny nie zwalnia tempa. Umilamy Wam czas i udowadniamy, że tam daleko, poza granicami naszego kąta, cały czas toczy się życie. W zmienionej formie, ale nadal. O tym wszystkim, co dzieje się dookoła dowiecie się słuchając naszych codziennych raportów.

 

1 czerwca

Dzień Dziecka. Wszystkim dzieciom, jak i niedzieciom, które mają poczucie własnej dziecięcości składamy serdeczne życzenia. Zamiast prezentów – wór tematów. O wyborach rektora Politechniki Wrocławskiej – o tym czym się zajmuje rektor i czego możemy się spodziewać po nadchodzącej debacie. Patrząc na pole naukowej bitwy z pandemią w Polsce powiemy jak przydają się maseczki do nurkowania. Zajrzymy też w przyszłość i sprawdzimy jakich inżynierów będziemy potrzebować za niecałą dekadę i w przeszłość – analizując czas wolny w PRL.

Program przygotowali: Agnieszka Barbach, Ida Górska, Michał Sałkowski.

29 maja

Warto zdobywać szczyty, nie tylko te metaforyczne – o wspinaczce w wydaniu sportowej i tego co do niej potrzeba, nie tylko z wymagań sportowych. O akcji WCRS czyli Miesiącu Rodziny. O cenie i koszcie teatru. Oraz o głosie który słyszy się w sporcie. Nie motywacji, o faktycznym głosie i karierze spikera z Andrzejem Gliniakiem. To wszystko przygotowaliśmy dla was na piątek i ostatni weekend maja.

Program przygotowali: Jagoda Olczyk, Adam Kruzel, Piotr Downar-Zapolski, Michał Sałkowski.

28 maja

Gospodarka powoli ulega odmrożeniu po izolacyjnej fali, która przeszła przez cały świat? Ale czy to oznacza, że powinniśmy przestać być ostrożni? O tym co nas czeka opowiedział prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego szpitala przy Koszarowej. Podsumujemy także Long Story Short Festival, wraz z jego jurorką Agnieszką Wolny-Hamkało. Znajdzie się także chwila żeby porozmawiać o Władysławie Gomułce i Cher. Osobno, chociaż mógłby to być ekscentryczny duet.

Program przygotowali: Magda Baryłko, Jan Wysocki, Piotr Downar – Zapolski, Michał Sałkowski.

 

27 maja

Trzydziestka goni roczniki z lat 90 i trzeba się brać do roboty, jeśli chce się zostać wybitnym naukowcem. Zmotywować może Studencki Nobel. Przy braku filmów w kinach gonimy za światem i recenzujemy etiudę studentów filmówki, a przy okazji teatralny serial online. Na koniec, temat palący – dlaczego młodzi tak chętnie pragną posiadać luksusowy Rodzinny Ogród Działkowy?

Program przygotowali: Aleksander Młyński, Michał Trojanowski, Piotr Downar – Zapolski, Michał Sałkowski.

26 maja

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Uniwersytet Wrocławski wybrały rektorów na lata 2020-2024. Kim są nowe magnificjencje? Sprawdzamy także ile wspólnego ma ręcznik z intergalaktycznymi podróżami, oraz odwiedzamy ZOO. A przy okazji, jest Dzień Matki. Ot, taka informacja.

Program przygotowali: Emilia Andrejczuk, Jakub Jastrzębski, Paweł Tanona, Michał Sałkowski.

25 maja

Siedzimy w domach, ale to nie oznacza, że się obijamy. Posłuchaj materiałów dnia, które przygotowaliśmy na poniedziałek, 25 maja. Papier jest lekki i zasadniczo raczej cienki niż gruby. Ale cienki jest najcieńszy papier na świecie? Sprawdzamy, ale bez zacięć. Porozmawiamy chwilę o relacjach Wrocław – Warszawa: nie o animozjach między Śląskiem a Legią, ale o połączeniu lotniczych z Wrocławia-Strachowic. Będzie też o Niedźwiedziu. Nie polarnym i nie brunatnym. Dobrze wiesz, o którym Niedźwiedziu.

Program przygotowali: Adrianna Wrona, Klara Zimna, Adrian Patej, Michał Sałkowski.

22 maja

Gitara – pudło i kilka kawałków naprężonego drutu (bądź jego zamiennika) – a jednak inspiruje i fascynuje miliony ludzi każdego pokolenia. Czy mają duszę i jaka jest prawdziwa wartość tych starych, nierzadko też zakurzonych i zapomnianych? Zapomniana na pewno nie jest Polana Jakuszycka, która rośnie w oczach i pozwala nam w maju zatęsknić za dopiero co pożegnaną zimą. Na koniec – sąsiedzi. Są jacy są, ale czasami warto ich uszanować. Nawet wtedy gdy im się chce kiedy nam się chce.

Program przygotowali: Agata Sibilak, Marcin Malazdrewicz, Piotr Downar-Zapolski, Michał Sałkowski.

21 maja

Staramy się patrzeć na świat przez lekko zaróżowione okulary i informujemy jak polska nauka radzi sobie w walce z pandemią – to w naszym stałym cyklu z pierwszego frontu. O sposobach na spędzanie lata w zaciszu własnego podwórka i akcji „Ładne Historie” też będzie, oraz o studentach i tym jak sobie radzą z izolacją. Na koniec Franco. Generał. Zbrodniarz i dyktator, czy dyktator i zbrodniarz?

Program przygotowali: Agnieszka Barbach, Jan Wysocki, Kuba Husarz, Michał Sałkowski.

20 maja

Skaczemy sobie po świecie. O polskich akcentach ratujących cyfryzację w dalekiej Oceanii już mówiliśmy jakiś czas temu, ale sprawdzamy co się od czasów pandemii zmieniło. Przeniesiemy się za ocean, ale Atlantycki żeby obserwować dziwaczny amalgamat z pogranicza sztuki, mody oraz celebrytyzacji życia publicznego czyli kilka słów o Met Gala. A na końcu – nie ruszymy się z Wrocławia, żeby zobaczyć cały świat, czyli o najciekawszych ekspozycjach Muzeum Miejskiego.

Program przygotowali: Magda Baryłko, Jakub Jastrzębski, Michał Sałkowski.

19 maja

Ledwo co Bundesligę otworzyli a tu przychodzi Polak Lewandowski i ustawia wszystkich po kątach. Podsumowujemy start niemieckiej ligi piłkarskiej. Ponadto co nieco o płazach i o tym co im uchodzi, a co nie uchodzi – na przykład wyrzucanie wszystkich śmieci do jednego pojemnika. Albo do lasu. Serio, nie róbcie tego.

Program przygotowali: Ida Górska, Agata Sibilak, Bartosz Wieczorek, Michał Sałkowski.

18 maja

Zrobiło się luźniej, ale to jeszcze nie koniec siedzenia w domach. Co można, a czego nie można w trzecim etapie odmrażania gospodarki? Co można wyczytać z ludzi? Tego dowiemy się od amerykańskiego eksperta, Robina Dreeke’a, autora książki „Jak czytać ludzi, radzi agent FBI”. Dowiedziemy także że uraz urazowi nierówny, zwłaszcza gdy mówimy o głowie i specjalnej opasce z PWr, która zbada, wszelkie niepokojące zmiany.

Program przygotowali: Anna Geryn, Gabriela Grabowska, Mateusz Rabiega, Michał Sałkowski.

15 maja

O autorytecie wśród studentów i nieubłaganej walce ze statystką porozmawialiśmy z autorką bloga Janina Daily. Sprawdziliśmy współczesny stan muzyki, przepełniony nagrywaniem w domu. Zweryfikowaliśmy stan rejestracji na PWr. Na końcu – opowiadamy o przekrętach w oświacie, niestety, bez whistle-blowingu, ale w recenzji filmu z Hugh Jackmanem „Bad Education”

Program przygotowali: Emilia Andrejczuk, Agnieszka Barbach, Adam Salamon, Aleksander Młyński, Michał Sałkowski.

 

14 maja

„Long story short” mówiąc Anglicy gdy chcą coś podsumować, w Polsce mówimy tak gdy kinomaniacy chcą nowych produkcji. O festiwalu LONG STORY SHORT trochę porozmawiamy. Przy okazji filmów wyruszymy w poszukiwanie prawdy w filmie „Prawda”. Skoro o prawdzie mowa, to znajdzie się też czas żeby sprawdzić sylwetkę Władimira Putina. A jak już jesteśmy przy temacie znajdowania czasu – mamy go więcej na rozliczenie się ze swoich podatków. Na opowiedzenie o tym znaleźliśmy czas. I prawdę.

Program przygotowali: Agata Sibilak, Aleksander Młyński, Jan Wysocki, Michał Sałkowski.

 

13 maja

Dobra wiadomość dla wszystkich spragnionych światowego futbolu – wraca Bundesliga. Spragnionym dobrego kina polecamy przewrotność filmu „Czas łowów”. A dla spragnionych rowerów miejskich mamy… rowery miejskie.

Program przygotowali: Agnieszka Barbach, Aleksander Młyński, Damian Jarosz, Michał Sałkowski.

 

12 maja

Po raz kolejny zaglądamy do Hiszpanii, gdzie nasza wysłanniczka Martyna Dziakowicz przeniknęła w świat iberyjskiej nauki. Sprawdzamy także jakie perełki możemy znaleźć pośród morza wielu różnych dzieł filmów dystrybucji filmowej. Spróbujemy ile razy można zrobić kisiel i jak smakuje dziesiąta woda po nim. Na koniec – jazz. Jazz czyli wolność. Wolność w zamknięciu? Zweryfikujemy czy to możliwe.

Program przygotowali: Agata Sibilak, Filip Baczyński, Aleksander Młyński, Jakub Jastrzębski, Michał Sałkowski.

 

11 maja

Nie wchodzimy w dyskusję na temat tego, który lepszy – z rodzynkami, czy bez, bo nie jest to w ogóle temat do rozmowy, wiadomo oczywiście, który lepszy. Za to możemy podyskutować na temat piłki nożnej, z bramkarką Anną Szymańską oraz temat, którego dawno nie było – polski front walki z COVID-19 i brama odkażająca po polsku.

Program przygotowali: Agnieszka Barbach, Ida Górska, Ada Marczak, Jakub Jastrzębski, Dawid Pasternak

 

8 maja

8 maja – rocznica zakończenia II Wojny Światowej w Europie, wigilia Dnia Europy, oraz – Dzień Bibliotekarza. Dlaczego? Kiedy rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie w Tokio i co się dzieję gdy trzeba przesunąć wielką cykliczną imprezę. Michał Rypel porozmawiał z Misią Furtak o muzyce w czasach kwarantanny, a Ida Górska porozmawiała z Pauliną Galanciak o festiwalu Be Together

Program przygotowali: Gabriela Grabowska, Emilia Andrejczuk, Agata Sibilak, Ida Górska, Michał Rypel, Dawid Pasternak

7 maja

Jak rynek muzyczny i teatralny przystosowały się do pandemii? Czy otwarcie przedszkoli to dobry pomysł? Czy pizza jest pyszna? Tylko jedno z tych pytań zasługuje na jednowyrazową, zamykającą dyskusję odpowiedź. Z nami poznasz odpowiedź na pozostałe.

Program przygotowali: Agnieszka Barbach, Anna Lalka, Paweł Tanona, Piotr Downar-Zapolski, Dawid Pasternak.

6 maja

Wrocławska kultura działa jak wcześniej, więc o cyklu Muzeum Pana Tadeusza pt. „Współcześni romantycy” będzie trochę. Kiedy artyści są najbardziej płodni? Kiedy wróci koszykówka? Kiedy rynek pracy będzie sprawiedliwy? Nie na wszystkie z powyższych pytań znajdziemy odpowiedzi, ale przynajmniej stawiamy pytania.

Program przygotowali: Małgorzata Rybak, Ida Górska, Dawid Pasternak,

5 maja

Ponownie kontrolujemy naszych europejskich sąsiadów i ich reakcje na COVID-19, tym razem Anglia. O piłce ręcznej porozmawialiśmy z legendą polskiego szczypiorniaka Bożeną Karkut. Sprawdzimy czym jest czambuł oraz jak brzmi Szafran. Justyna Szafran.

Program przygotowali: Jagoda Olczyk, Mikołaj Czerwiński, Agata Sibilak, Ida Górska, Piotr Downar-Zapolski, Dawid Pasternak.

4 maja

Mikrogranty trwają i nie zwalniają tempa, Anna Bieliz opowiada o możliwościach dofinansowania różnorodnych projektów sąsiedzkich. Wspominamy legendę F1, Ayrtona Senny; w miniony weekend minęło 26 lat od czasu jego tragicznej śmierci, a także opowiemy o projekcie Carity71, czyli miłośnicy motoryzacji pomagają szpitalom.

Program przygotowali: Aleksandra Wiza, Paweł Tanona, Maciej Majcher, Michał Sałkowski.

30 kwietnia

Świat cały czas próbuje się uporać z pandemią COVID-19 – bierzemy pod lupę sytuację na Półwyspie Indochińskim. Sprawdzamy także jak sprawy stoją w jazzie, ponieważ na dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Jazzu. A skoro o muzyce mowa – na przykładzie platformy Bandcamp weryfikujemy czy streaming dla artystów jest przekleństwem czy zbawieniem.

Program przygotowali: Jagoda Olczyk, Agata Sibilak, Michał Rypel, Kuba Husarz, Michał Sałkowski.

29 kwietnia

Filozofia hygge, czyli o tym czemu duńska „wygoda” podbiła szturmem cały świat. Wrocławska tradycja grania kilku akordów na Rynku na początku maja nie zginie – Leszek Cichoński opowie jak będzie w tym roku wyglądać próba pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa. A na koniec: jak to jest z tym Kim Dzong Unem, czyli o dezinformacji względem śmierci północnokoreańskiego dyktatora.

Program przygotowali: Adrianna Wrona, Agnieszka Barbach, Jan Wysocki, Michał Sałkowski.

28 kwietnia

Sprawdzamy jak świat radzi sobie z pandemią COVID-19 – tym razem Hawaje. Próbujemy także zdefiniować „pohybel” i tłumaczymy dlaczego nie grozi on polskiemu sportowi oraz zbratamy się na chwilę z nauką, poszukując historii fotosyntezy.


Program przygotowali: Jagoda Olczyk, Agnieszka Barbach, Agata Sibilak, Bartosz Wieczorek, Michał Sałkowski.

27 kwietnia

Pobawimy się zamenhofszczyzną i porozmawiamy o esperanto z Tobiaszem Kubisiowskim, sekretarzem Polskiej Młodzieży Esperanckiej – poświęcimy chwilę na coś na co wszyscy z niecierpliwością czekają, czyli powrót ekstraklasy, a na koniec żeby zniwelować ten niesmak – dawka lacrosse’a.

Program przygotowali: Agnieszka Barbach, Martyna Czerwik, Michał Trojanowski, Paweł Tanona, Michał Sałkowski.

24 kwietnia

O projekcie Quarantanamera, czyli sztuka i śpiew w epoce zamknięcia. Trochę o sportowcach i ograniczeniach nowej codzienności w rozmowie z bramkarką reprezentacji Polski w piłce nożnej Anną Szymańską. Oraz o Sri Lance, ale nie tylko w związku z herbatą a także o maślanych bułeczkach, na nie będzie przepis. To wszystko w dzisiejszym raporcie:

Program przygotowali: Klara Zimna, Martyna Czerwik, Ida Górska, Adrianna Marczak, Michał Sałkowski.

23 kwietnia

Zakładamy różowe okulary i szukamy jakichkolwiek plusów z otaczającej nas sytuacji? Czy są w ogóle jakiekolwiek plusy pandemii? Kącik edukacyjny o konserwacji maseczek oraz polecający – z okazji Światowego Dnia Książki, a na deser – z Politechniki Wrocławskiej do zespołu F1, czyli rozmowa z Łukaszem Horaninem

Program przygotowali: Agnieszka Barbach, Agata Sibilak, Paweł Tanona, Michał Sałkowski.

22 kwietnia

Czy serce jest najważniejszym organem w ciele człowieka? Jeden kardiolog powie tak, lekarz innej specjalizacji powie nie, ale warto wiedzieć jak dbać o serce i kto szczególnie powinien na nie zwrócić uwagę. Powiemy także o tym, dlaczego na Białorusi nie ma koronawirusa, przynajmniej wedle niektórych i dlaczego nie mają racji. Jest także kultura – w ujęciu powieści online we fragmentach, BARBARY, Brave Together i konkursu PAN na pamiętnik z czasów pandemii.

Program przygotowali: Emilia Andrejczuk, Ida Górska, Agnieszka Barbach, Jana Bzot, Michał Sałkowski

21 kwietnia

Mamy aktualne wieści z naukowego pola bitwy z pandemią – jak osocze ozdrowieńców jest używane do leczenia zakażonych koronawirusem? Wiemy także kim był Poliszynel i sprawdzamy jego tajemnicę oraz kiedy wrócą zarówno piłkarskie europejskie puchary oraz konwenty związane z fantastyką.

Program przygotowali: Agnieszka Barbach, Agata Sibilak, Grzegorz Król, Paweł Tanona, Damian Jarosz, Michał Sałkowski.

20 kwietnia

Wracamy do tematu matur i ich faktycznej użyteczności, ale tym razem z zupełnie innej perspektywy. Zapytujemy czym jest POLCOVID-19, w jaki sposób pomoże w walce z koronawirusem i jak powstaje we Wrocławiu, powiemy także o tym jak radzić mogą sobie osoby doświadczające przemocy domowej oraz o poezji metafizycznej w ujęciu niezbyt metaforycznym.

Program przygotowali: Karolina Pondel, Marcin Kuźbik, Aleksander Młyński, Jakub Horbacz, Michał Sałkowski

17 kwietnia

Biegać rekreacyjnie dalej nie wolno, ale to nie jedyny powód dla którego Wrocławski Półmaraton został przełożony. O gonieniu, ale za sensacją posłuchacie w recenzji Olka Młyńskiego poświęconej dokumentalnemu serialowi „Król tygrysów”. A także o Polakach podpatrujących Amerykanów – czy to przy kolonizacji Marsa czy przy robieniu burgerów.

Program przygotowali: Ida Górska, Agnieszka Barbach, Aleksander Młyński, Dawid Skowroński, Michał Sałkowski.

16 kwietnia

W programie zestawienie maseczek, które już nosić trzeba, a nie tylko można. Które działają, a które mniej. A propos działania, bądź jego braku, to dalej niepewny jest los tegorocznych matur, ale sprawdzamy czy istnieje życie bez przeprowadzonego egzaminu maturalnego. Bo takowego nie ma bez konkursu chopinowskiego, ale całe szczęście został tylko przełożony.

Program przygotowali: Jagoda Olczyk, Ida Górska, Agata Sibilak, Marcin Malazdrewicz, Mikołaj Czerwiński, Dawid Pasternak, Michał Sałkowski.

 

15 kwietnia

Są ludzie, którzy twierdzą, że koronawirus jest winą masztów sieci 5G. Jeżeli też ak sądzisz, to prawdopodobnie materiał, który przygotowaliśmy czy szeroko pojęta nauka cię nie przekona, ale kto wie. Mówimy także o pomaganiu, a raczej o akcji „Startujemy z pomaganiem”. Oraz o programie pomocowym psychologów Uniwersytetu Medycznego dla lekarzy, pacjentów i studentów.

Program przygotowali: Karolina Pondel, Michał Wojciechowski, Łukasz Zagrajek, Jan Wysocki, Michał Sałkowski.

14 kwietnia

Zerknęliśmy co się dzieje w tym momencie w Austrii, oraz na tamtejsze sposoby na walkę z koronawirusem. Choć z domu wychodzimy nie powinniśmy, to możemy się zastanawiać co się stanie jak już wyjdziemy – elektromobilność we Wrocławiu cały czas się rozwija. Znajdzie się także odpowiedź na niezadane pytanie o genezę sformułowania „trącić myszką”, oraz o esporcie, który nagle, gdy nie można wychodzić z domu stał się alternatywą dla zwykłego sportu.

Program przygotowali: Agata Sibilak, Agnieszka Barbach, Paweł Tanona, Michał Sałkowski

10 kwietnia

Rozmawiamy z ratownikiem medycznym pracującym w Chicago – jak amerykańska rzeczywistość różni się od naszej. Co nieco o przyłbicach drukowanych przez studentów Politechniki Wrocławskiej oraz o domowym chlebie i jajkach, nie tylko tych od kury.

Program przygotowali: Klara Zimna, Ida Górska, Damian Jarosz, Marcin Malazdrewicz, Michał Sałkowski.

9 kwietnia

Sztuczna inteligencja pomaga w walce z koronawirusem, ale inna technologia pomaga w śledzeniu nas pod pretekstem wzajemnego bezpieczeństwa – gdzie leży granica gdy lekarstwo jest gorsze od choroby? W oczekiwaniu na nadchodzące święta wielkanocne sprawdzamy ich rodzinny, ale też zdalny wymiar, porozmawiamy o gołębiach oraz literaturze: wymownie, że akurat „Nikt nie idzie”.

Program przygotowali: Agnieszka Barbach, Adrianna Wrona, Ida Górska, Agata Sibilak, Dawid Skowroński, Jakub Husarz, Michał Sałkowski.

8 kwietnia

W tym roku mija 250 lat od urodzin Ludwiga van Beethovena – wraz z ekspertami sprawdzamy jak mogła żyć gwiazda muzyki dawnej. Mówimy także o badaniach Politechniki Wrocławskiej dotyczących koronawirusa, usłyszycie także recenzję feministycznej prozy oraz o nietypowych zdarzeniach w ogrodach zoologicznych.

Program przygotowali: Agnieszka Barbach, Julia Włodarska, Klara Zimna, Ida Górska, Michał Sałkowski.

7 kwietnia

Ponownie sprawdzamy jak sprawy się mają u naszych europejskich sąsiadów; tym razem – Hiszpania. Zajrzeliśmy także do Nowych Horyzontów; jak kina i inne instytucje kulturalne polegające na fizycznej obecności odbiorców w swoich placówkach radzą sobie podczas kwarantanny oraz skąd wziął się Filip, oprócz tego że z konopi.

Program przygotowali: Jagoda Olczyk, Agata Sibilak, Agnieszka Barbach, Filip Czaja, Paweł Tanona, Michał Sałkowski.

6 kwietnia

Tym razem przenosimy się na daleki zachód i odwiedzamy Portugalię. Amatorów bliższych wycieczek zapraszamy na Nadodrze, na którym dalej coś się dzieje albo do biblioteki, tej cyfrowej naturalnie. A na deser: Cezary Baryka widząc polską aktualność, na skutek recesji marzyłby o papierowych domach, a nie o szklanych. A to akurat marzenie do zrealizowania.

Program przygotowali: Jagoda Olczyk, Michał Trojanowski, Jacek Sterczewski, Michał Sałkowski.

3 kwietnia

Po raz kolejny sprawdzamy jak radzą sobie europejskie kraje w walce z koronawirusem – tym razem zaglądamy do Grecji. Dowiedzieliśmy się także, w jaki sposób nasze życie chce nam urozmaicić NASA oraz w jaki sposób wytworzyć sok z brzozy.

Program przygotowali: Jagoda Olczyk, Agnieszka Barbach, Dawid Pasternak, Mateusz Rabiega, Michał Sałkowski.

 

2 kwietnia

Ponownie sprawdzamy jak sprawy się mają u naszych europejskich sąsiadów; tym razem zaglądamy nad Sekwanę. O powstających we Wrocławiu nowych miejscach kulturalnych jak i nowych testach na obecność SARS-CoV-2, a także – jak myć włosy.

Program przygotowali: Jagoda Olczyk, Ida Górska, Agnieszka Barbach, Agata Sibilak, Filip Czaja, Michał Sałkowski.

1 kwietnia

W ramach primaaprilisowego żartu – nie zrobiliśmy żadnego żartu! Jest za to garść informacji o szczegółach wysyłania komórek w kosmos, jest wywiad z Mikserem i zupełnie na poważnie: co się dzieje z bezdomnymi zwierzętami w czasie pandemii.

Program przygotowali: Agnieszka Barbach, Filip Czaja, Dawid Skowroński, Michał Sałkowski.

31 marca

Co oznacza i skąd się wzięło słowo „dunder”, o tym czy czeka nas wszechobecna robotyzacja gdy już zakończy się kwarantanna, o projekcie „Studenci Uczniom”, o projekcie respiratora za 200 zł oraz o jedynej grającej piłkarskiej lidze w Europie – to wszystko i wiele innych w naszym raporcie:

Program przygotowali: Agnieszka Barbach, Agata Sibilak, Jakub Jastrzębski, Damian Jarosz, Michał Sałkowski.

30 marca

Porozmawialiśmy z Vittorią, mieszkanką Włoch, która opowiedziała o wpływie pandemii na italską codzienność, sprawdziliśmy postępy w stworzeniu szczepionki na COVID-19, napomknęliśmy o robaku od którego „wszystko się zaczęło” oraz sprawdziliśmy jak zarabiać nie wychodząc z domu. Jako youtuber, na przykład.

Program przygotowali: Agnieszka Barbach, Marcin Kuźbik, Łukasz Zagrajek, Marcin Malazdrewicz, Michał Sałkowski

27 marca

W raporcie między innymi o wrocławskich uczelniach, które otrzymały dofinansowanie na walkę z koronawirusem, kurator oświaty o zmianach w nauce przez uczynienie jej zdalną, tańczenie z gwiazdami oraz piłkarski Śląsk Wrocław zaciskający pasa.

Program przygotowali: Agnieszka Barbach, Jakub Husarz, Paweł Tanona i Michał Sałkowski.

26 marca

Superszybki superkomputer i komercjalizacja testów – czy da się zahamować pędzącą pandemię zachorowań na COVID-19? O ludzkim działaniu na Nadodrzu i zbiórce na streetbusa, oraz wywiad o procesie powrotu do Polski z zagranicy.

Program przygotowali: Aleksandra Wiza, Jacek Sterczewski, Mateusz Rabiega, Dawid Skowroński, Michał Sałkowski.

25 marca

O tańcu, ale zdyscyplinowanym bo obozowym, o Tolkienie, którego podczas kwarantanny można, ale nie trzeba czytać, o tłumie studentów z Poznania i ich proteście oraz o naciągaczach i fałszywych testach na koronawirusa – to wszystko usłyszycie w środowym raporcie

Program przygotowali: Agata Sibilak, Jagoda Olczyk, Julia Włodarska, Adrianna Wrona, Mateusz Rabiega, Michał Sałkowski.

24 marca

Przy okazji kwarantanny okazało się, że wiele rzeczy da się zrobić z domu. Ale czy należyta edukacja bez infrastruktury szkoły do takich się zalicza? Jak uporać się z książkami, które zalegają na naszych półkach, zwłaszcza gdy teraz jest najlepszy czas by je przeczytać. Co się dzieje z polską koszykówką i z Polonią w Hiszpanii. Odpowiedzi na te pytania znajdziecie we wtorkowym raporcie

Program przygotowali: Aleksandra Wiza, Jakub Jastrzębski, Agata Sibilak, Dawid Pasternak, Michał Sałkowski.

23 marca

Zapach i dźwięk kawy, jak Korea Południowa radzi sobie z koronawirusem, oraz jak aktualna sytuacja wpłynie na wszelkiego rodzaju konwenty i nieco wyżej i więcej o Akademickim Klubie Lotniczym. To wszystko i wiele więcej.

Program przygotowali: Jagoda Olczyk, Dawid Skowroński, Grzegorz Król, Michał Sałkowski.

Codzienne raporty i ciekawostki w dobie kwarantanny, od poniedziałku do piątku o 15:00 na antenie Akademickiego Radia LUZ.