Damon Albarn

Damon Albarn
Od zawsze byłem pracoholikiem, lecz nigdy nie miałem żadnej pracy – tak w kilku słowach własną osobę zdefiniował Damon Albarn. Przyglądając się jego życiorysowi oraz muzycznej karierze można śmiało stwierdzić, że wyznanie to nie ma w sobie za grosz fałszu. 12 listopada światło dzienne ujrzała najnowsza płyta Damona pt. The Nearer The Fountain, More Pure the Stream Flows, która na nowo zdefiniowała jego postać. Z tej okazji podsumowujemy bogate, a zarazem zróżnicowane dokonania jednego z najważniejszych twórców w historii współczesnej muzyki.

 

Pierwszym zespołem założonym przez Damona Albarna jest Blur, który swoją działalność rozpoczął pod koniec lat 80. Kapela kojarzona jest głównie (oprócz wiecznie viralowej piosenki Song 2) ze sławną bitwą o Britpop, która była medialną rozrywką dla ludzi z całego świata. Mimo tego zespół potrafił pogodzić swoją popularność z muzycznym rozwojem. Jednym z najbardziej przełomowych momentów w historii Blur było wydanie albumu 13, zaskakującego swoją odmiennością oraz powiewem świeżości. Tuż po wydaniu krążka zdania na jego temat były podzielone, jednak po pewnym upływie czasu został on okrzyknięty prawdziwym klasykiem muzyki alternatywnej.

Spośród wszystkich projektów współtworzonych przez Damona Albarna, największy komercyjny sukces odniósł wirtualny zespół Gorillaz. W jego skład wchodzą animowane postacie wykreowane przez brytyjskiego rysownika Jamiego Hewletta. Gorillaz opiera swoje brzmienie na pokręconych, lecz chwytliwych piosenkach oscylujących pomiędzy synthpopem, alt-rockiem oraz hip-hopem. Zespół szybko stał się częścią światowej popkultury, czego przykładem jest specjalny odcinek MTV Cribs, w którym widz wraz z członkami Gorillaz przemieszcza się po ich wyimaginowanym mieszkaniu, przypominającym muzyczne studio połączone ze studenckim akademikiem. Innym równie ciekawym przykładem autopromocji zespołu był występ na Grammy Awards w 2006 roku, w którym podczas wykonywania utworu Feel Good Inc. doszło do kolaboracji, której wówczas chyba nikt się nie spodziewał.

 

Kolejnymi wartymi uwagi zespołami współtworzonymi przez AlbarnaThe Rocket Juice & The MoonThe Good, the Bad & the Queen oraz elektroniczny kolektyw DRC MUSIC zrzeszający muzyków z Afryki, Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Każdy z wymienionych projektów dotyczy zupełnie różnych dziedzin muzyki, co jest jednym z wielu dowodów na nieograniczoną kreatywność frontmana Blur. Mówiąc o mniej znanych działaniach Albarna, nie można również zapomnieć o jego pierwszym solowym albumie Mali Music z 2002 roku, będącym jednocześnie początkiem inspiracji kulturą afrykańską, której wpływ z łatwością można usłyszeć w późniejszej twórczości artysty. Co więcej, założył on non-profitową organizację The Africa Express w celu przełamywania międzykulturowych barier oraz ułatwiania artystycznego rozwoju afrykańskim artystom.

 

Prawdziwym ukoronowaniem całej działalności Damona Albarna jest jego solowa twórczość, całkowicie odbiegająca od projektów, w które jest on zaangażowany. Brytyjski wokalista wyciąga rękę do najwierniejszych fanów, prowadząc ich do swojego świata, który wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Albumy takie jak Everyday Robots oraz wydany przed dwoma tygodniami The Nearer The Fountain More Pure The Stream Flows stanowią introspektywne podróże do umysłu twórcy. Drugi ze wspomnianych krążków to przykładny ambient-pop przepleciony field-recordingami rodem z Islandii, której obywatelstwo Damon Albarn posiada od ubiegłego roku.

 

Frontman Gorillaz udziela się również często w kwestiach pozamuzycznych – jest pacyfistycznym aktywistą organizującym różnego rodzaju protesty oraz kampanie. Na tym tle współpracował wielokrotnie z Robertem „3D” del Naja z Massive Attack oraz organizacjami, takimi jak Stop the War Coalition, CND oraz Muslim Association of Britain. W 2016 roku działania Damona Albarna zostały wynagrodzone – artysta otrzymał zaszczytny tytuł Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego.

Janek Dąbrowski