Baby Meelo – KO$ZYK00WKA ft. Groove Professor

12 lipca ujrzał światło nieoczywisty projekt prosto z wrocławskiej sceny – HEAVYWEIGHTŻ00LRAP od Baby Meelo, reprezentanta regime brigade, a wraz z nim singiel promujący o tytule KO$ZYK00WKA.

W nawijce Baby Meelo nie uświadczymy kojarzonego ze współczesnym rapem odrealnionego blichtru. Raper serwuje „Pete Rock hip-hop” z nutą gorzkiej autorefleksji opartej na świeżym, bo zdystansowanym podejściu. Mamy tu laidback w pełnej krasie, lecz nie w stylu Undadasea do baunsu na Wyspie Słodowej, bardziej „na blacie 90, zimny łokieć” oraz followupy, których odnotowywanie sprawiłoby nawet najbardziej zagorzałemu forumkowiczowi dużo satysfakcji.

Interesująco przedstawia się również strona instrumentalna utworu. Przy użyciu mocno wkręcającej się jazzowej pętli opartej w głównej mierze na rozlanych bębnach i wysoko zagranej sekcji kontrabasu, Groove Professor nadaje produkcji powolnego i bardzo gęstego nastroju. Beatmaker buduje napięcie, które umiejętny aranż co chwilę rozładowuje, podkreślając wydźwięk rzucanych przez rapera barsów.

W taki właśnie sposób Baby Meelo łapiąc za mikrofon, dowiózł na antenę Radia Luz zadymiony klimat wrocławskich osiedli.

Michał Frysiak