Artysta Tygodnia – Daft Punk

Artysta Tygodnia – Daft Punk

 

20 stycznia mija 15 lat od wydania pierwszej płyty zespołu. O kim mowa? O duecie francuzów święcie przekonanych, że są robotami. O muzykach odpowiedzialnych za jedne z najbardziej rozpoznawalnych kawałków z pogranicza house’u i elektro w historii. O wariatach znanym bardziej jako Daft Punk czyli maksymalny minimalizm i orgazm przez uszy.

Thomas Bangalter i Guy-Manuel de Homem-Christo (razem z epizodycznym kumplem) uznali, że będą grali rocka pod zbiorczym imieniem Darlin’. Na szczęście, w jednej z pierwszych recenzji zostali określeni jako „a bunch of daft punk” (Banda Stukniętych Gnojków), co doprowadziło do pożegnania się z trzecim kolegą, zaprojektowania sobie twarzowych hełmów (będących jedną z cech charakterystycznych duetu), podpięcia do prądu paru mikserów i podjęcia się zupełnie nowego zadania.

 

W 1994 roku wypuścili debiutancki singiel, jednak większego zainteresowania nie było. Dwa lata później wypuścili drugi singiel „Da Funk” który rozszedł się w 2 tysiacach egzemplarzy. To był przełomowy moment w żywocie zespołu. Niedługo po tym, na ich biurku leżał już gotowy do podpisania kontrakt z wytwórnią Virgin Records. Właśnie wtedy w roku 1997 czyli 15 lat temu na półkach sklepowych ukazał się pierwszy album Daft Punk pt: „Homework”. Szybko stuknęła dwumilionowa sprzedaż i tym samym duet trafił na ścisłe podium najlepszych twórców francuskiej sceny house. Zaczęło się.

 

W 2001 powstał album Discovery. W tym samym roku został wydany Alive 1997 – 45-minutowy zapis z koncertu w Birmingham. W 2003 światło dzienne ujrzał Daft Club – wydawnictwo zawierające remiksy utworów z Discovery + dodatkową kompozycję pt. Ouverture. W grudniu 2003 ukazało się DVD Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem. Do współpracy zaprosili japońską legendę anime, Leiji`ego Matsumoto, który stworzył pełnometrażowy film ilustrujący muzykę z albumu Discover. W 2005 wydano album Human After All, który nabyło ponad milion fanów. Rok 2006 to Musique Vol. 1 1993–2005  a więc kompilacja największych hitów i remiksów.  Na dołączonym do wydawnictwa krążku DVD pojawiły się dwa nowe teledyski: "The Prime Time Of Your Life" i "Robot Rock (Maximum Overdrive)". Miesiąc później zadebiutował pierwszy film w pełni wyreżyserowany przez muzyków, "Daft Punk's Electroma", po raz pierwszy pokazany w ramach festiwalu filmowego w Cannes. Co ciekawe, Daft Punk nie skomponował muzyki do obrazu. 9 września 2006 wystąpili w Warszawie na Summer Of Music Festival.

 

4 marca 2009 ogłoszono, że grupa ma skomponować ścieżkę dźwiękową do filmu Tron: Dziedzictwo. Soundtrack miał być elektroniczny, miał być oldschoolowy, miał być epicki i bardzo szybki. Wyzwanie zostało przyjęte i poddane realizacji. Cały zestaw kawałków powstawał ponad półtora roku. Przy jego powstawaniu duetowi pomagała symfoniczna orkiestra. Inspirowano się motywami z oryginalnego Tronu, inspirowano się dotychczasowym dorobkiem Daftów. Jak wyszło? Dobrze. Nigdy nie przebije starych hitów ale wprowadza fajne rozróżnienie na każdej house-elektro playliscie.

 

Podsumowując, jeśli lubicie elektronikę, house ale lubicie też rocka, gwarantuję, że nikt nie połączy tego lepiej niż Daft Punk. Zresztą ocenicie sami, słuchając ich największych hitów przez cały tydzień na antenie Akademickiego Radia Luz.