Arca – Nonbinary

Ależ ta Arca namieszała w swoim najnowszym singlu! Okej, skromne podkłady muzyczne charakteryzowały ją raczej zawsze, ale szło to w parze z równie oszczędnym tekstem, co razem tworzyło muzykę bardzo refleksyjną, nastrojową, czasem nawet patetyczną, i mam tu na względzie przede wszystkim znamienne wydawnictwo z 2017 roku o tytule tym samym, co jej przydomek. No a teraz nagadała się co niemiara, ba, myślę, że czasem można określić to i rapem. Na uwagę w szczególności zasługuje teledysk do utworu, więc jeśli macie chwile, warto obejrzeć, wtedy zrozumiecie o co chodzi w jej twórczości lepiej niż po przeczytaniu nawet najdokładniejszego mocograjowego opisu. Niemniej jednak, spróbuję całe to szaleństwo jakoś zobrazować.

Wyobraźcie sobie królestwo w odległej przyszłości. Świat który już znamy dawno uległ zniszczeniu w apokalipsie wywołanej najazdem żądnych władzy cyborgów albo innych samoświadomych maszyn, tu można wybrać samemu. Wśród zgliszcz powstaje nowa rzeczywistość, gdzie na ulicach mijają się ze sobą antyczne boginie, wojownicy ucharakteryzowani na księżniczki z anime i małe, wesołe pieski chihuahua (patrz – okładka singla). Najlepsze obroty mają sklepy z bionicznymi protezami (ulubiony dodatek artystki na każdym koncercie), a płeć to tylko koncept o którym się już w ogóle nie pamięta. Nonbinary jest hymnem, Arca – księżniczką nowego świata.

To wszystko to jej ukochane konwencje, utrzymane w estetyce których chyba nikt jeszcze na szerszą skalę nie użył, czasem tylko fascynujące, częściej niepokojące, zdecydowanie przerysowane, dla niektórych ocierające się o granicę dobrego smaku. Lady Gaga przetarła szlaki i odsunęła się w cień, teraz jest Arca i szokuje, by normalizować dziedziny rzeczywistości, które dawno powinny być przyjęte za powszednie – na przykład tytułową niebinarność. Wspomnę na koniec, że to tylko preludium do szerszego kontekstu, bo na nadchodzącym KiCK i poruszy wszystko co się je z tożsamością płciową i orientacją seksualną. Rozgłos, jakże ważny, dla tych paląco aktualnych tematów już niedługo, choć data dokładniej premiery nie jest jeszcze znana.

Zuzanna Pawlak