Akustyka od kuchni – po panelu naukowym Ściślej Mówiąc [19.02]

Akustyka od kuchni – po panelu naukowym Ściślej Mówiąc [19.02]
19 lutego 2020 roku na Politechnice Wrocławskiej odbył się panel naukowy w cyklu Ściślej Mówiąc zatytułowany: „Czy warto było szaleć tak?”. Lutowa odsłona poświęcona była zagadnieniom akustycznym i przygotowaniu przestrzeni pod kątem dźwiękowym. Specjalnie dla was zebraliśmy najciekawsze fragmenty minionego panelu.

 

Wśród panelistów gościliśmy doktora Piotra Kozłowskiego, który współtworzył salę koncertową Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – najbardziej profesjonalną salę koncertową w Polsce oraz specjalistę Michała Łuczyńskiego, doktoranta PWr, specjalizującego się w dziedzinie hałasu. Wśród zadanych pytań padło między innymi o to, gdzie koncert brzmi najlepiej i od czego to zależy.


Każda sala jest jak człowiek – ma inne przeznaczenie. W przypadku koncertów nawet najdrobniejsze szczegóły mogą mieć znaczenie. Czy istnieją warunki idealne? To skomplikowane, a odpowiedź brzmi bardzo podobnie do to zależy:

 

Michał Łuczyński opowiedział o konsekwencjach za głośnych koncertów. Czy tak jak Beethoven można całkowicie ogłuchnąć? Czy od słuchania Beethovena można całkowicie ogłuchnąć? Ile czasu potrzebuje słuch, by wrócić do normy?

 

Przed muzycznymi zagrożeniami można, a nawet trzeba się zabezpieczać. O profilaktyce i szeroko pojętej higienie słuchu oraz o zatyczkach do uszu i polskim zespole z Pomorza także można było podczas panelu usłyszeć:

 

 

Ale to nie koniec naukowych spotkań i prelekcji. Na więcej odsłon panelu naukowego Ściślej Mówiąc zapraszamy do Strefy Kultury Studenckiej w nadchodzących miesiącach!