Absolwenci PWr: Jakub Niemczuk i Halidelabs

W nowej serii rozmów Radia LUZ dyskutujemy z absolwentami Politechniki Wrocławskiej, dla których nasza uczelnia stała się furtką, a nawet mocną trampoliną zawodową, do rozwijania pasji, życiowych zajawek, do zarabiania na czymś, do czego od studenckich czasów mieli smykałkę, talent czy predyspozycje.

Jakub Niemczuk, absolwent Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki PWr elektroniką interesował się od najmłodszych lat, a rozkręcanie i sprawdzanie, jak działają poszczególne urządzenia, zawsze sprawiało mu wiele przyjemności. Budowę telewizorów, radioodbiorników i prostych urządzeń elektronicznych poznał bardzo szybko, choć, jak sam przyznaje, początkowo po ponownym złożeniu niewiele z nich działało.
Swoją firmę Halidelabs założył we współpracy z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości PWr. Jednym z ciekawych projektów realizowanych m.in. z naukowcami z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki były badania nad kwantowym generatorem liczb losowych. Celem projektu było opracowanie nowych rozwiązań w obszarze kryptografii i bezpiecznej komunikacji. Halidelabs specjalizuje się także w serwisowaniu starszych urządzeń laboratoryjnych. W sytuacji, w której taki sprzęt przestaje właściwie działać, nie ma schematu konstrukcyjnego ani instrukcji, ale jest bardzo specjalistyczny i szkoda go wyrzucić, do akcji wkraczają nasi absolwenci.

A więcej na temat życia po Politechnice Wrocławskiej i tego czym zajmuje się firma Jakuba posłuchajcie w naszym podcaście.