Politechnika Wrocławska mierzy poziom smogu w mieście – pierwsza taka instalacja w Polsce

Autor: Michał Rypel

Politechnika Wrocławska uruchomiła innowacyjny system monitorowania smogu we Wrocławiu. – Chcieliśmy przede wszystkim zagęścić liczbę czujników i skoncentrować ją na wybranym obszarze, którym stał się kampus Politechniki Wrocławskiej przy pl. Grunwaldzkim – mówiła o najnowszym projekcie PWr jego koordynatorka, prof. Izabela Sówka z Wydziału Inżynierii Środowiska. Chodzi o uzyskanie wiarygodnych wyników badań powietrza w kilku punktach miasta i opracowanie nowoczesnego systemu czujników.

Poziom zanieczyszczeń badany jest obecnie przy pomocy osiemnastu precyzyjnych czujników optycznych. Działają one na zasadzie pomiaru światła odbitego od drobinek pyłu unoszącego się w powietrzu. Docelowo na kampusie ma się znaleźć aż dwadzieścia takich urządzeń.  Naukowcy rozmieścili je w pobliżu ośrodków PWr, w tym, oprócz budynków przy pl. Grunwaldzkim, także przy ul. Długiej, ul. Prusa, w Geocentrum przy ul. Na Grobli oraz przy akademikach na ul. Wittiga.

Jak podkreślała prof. Izabela Sówka – Utworzenie sieci to także efekt dyskusji i rekomendacji, które pojawiły się po ubiegłorocznym cyklu debat „Wrocław w smogu” zorganizowanym przez naszą uczelnię.

Jakość powietrza można śledzić na stronie: powietrze.pwr.edu.pl. Dzięki rewolucyjnej technologii przedstawiane tam wyniki pomiarów są aktualizowane co 15 minut. Korzystając z nowych rozwiązań naukowcy są w stanie nie tylko wyciągać średnie dane dot. zanieczyszczeń, ale także na ich bazie przewidywać ich przyszłe poziomy.

Projekt realizują prof. Izabela Sówka (Wydział Inżynierii Środowiska PWr), dr inż. Marek Badura (Wydział Inżynierii Środowiska PWr), dr inż. Piotr Batog (absolwent PWr, zajmujący się konstruowaniem inteligentnych systemów pomiarowych przeznaczonych do oceny jakości powietrza), Piotr Szymański (Wydział Informatyki i Zarządzania PWr) i Łukasz Dąbrowski (Wydział Inżynierii Środowiska PWr).

Więcej informacji o projekcie na stronie:
pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/badamy-jakosc-powietrza-na-kampusie-politechniki-wroclawskiej-11088.html

materiały prasowe PWr