Podróżniczy rok 2018 we wspomnieniach (Miejsce przy oknie, sb. 14.00)

Autor: Michał Rypel

Przed LUZ-owym mikrofonem w 2018 roku gościliśmy wielu znakomitych podróżników. Pomimo tego, że audycja Miejsce przy oknie zadebiutowała niedawno, bo w wakacje, to przez te pół roku zdążyliśmy wspólnie objechać spory kawałek świata, poznać wielu wspaniałych ludzi i razem przeżyć mnóstwo niesamowitych przygód.

Nazywam się Marcin Gabruk i od lipca 2018 mam niezwykłą przyjemność opowiadać o świecie, o swoich wyjazdach i tym co się podróżniczo u mnie działo przez ostatnie 10 lat, a od października jako prowadzący audycję rozmawiam z zaproszonymi gośćmi o świecie i o tym dlaczego tak trudno usiedzieć w jednym miejscu. Najbardziej cieszy mnie to, że znajdują chwilę czasu i odwiedzają studio, by przy radiowym kubku z wodą usiąść ze mną przy oknie i powspominać swoje przygody, podzielić się doświadczeniem, zastanowić się nad samą ideą podróżowania.

Bo czy miejsce przy oknie nie jest tym, które najczęściej wybieramy w samolocie, pociągu czy autobusie? Czy nie patrzymy w zmieniający się za oknem krajobraz zastanawiając się, co nam przyniesie nowa wyprawa, jakie spotkają nas przygody i czy oby nie wrócimy z tej podróży inni, lepsi, bardziej otwarci? Takie są właśnie podróże. Zmieniają nas. To dzięki wydanym na nie pieniądzom stajemy się bogatsi. I tacy są właśnie goście Radia LUZ. Otwarci, przyjaźni, tolerancyjni, sympatyczni i bogaci. Bogaci w wiedzę o świecie, kulturach, tradycjach którą to tak chętnie się dzielą. Przypomnijmy sobie zatem kilka pozytywnych postaci, które gościły w Miejscu przy oknie w 2018 roku.

Na początek podpowiedzi od Ewy, która wymyśliła sobie, by podróżować i studiować jednocześnie.

Podróże da się łączyć również z pracą. Udaje się to Dorocie. A gdy robisz to co kochasz, to tak jakbyś nigdy nie chodził do pracy. Bałkany, góry, wspinaczka.

Wiele osób z którymi rozmawiałem mówiło, że nie mają podróżniczych marzeń. Zaskakujące prawda? Te marzenia są planami. Planami do realizacji wcześniej czy później. Ale nawet jeśli są marzenia to po to aby je spełniać. I może być to wypad na ukochane Malediwy, podróż dookoła świata czy braterski trip motocyklowy. Maciek ruszył na Malediwy, a już wkrótce leci do USA, Dominika z Michałem wybrali się w podróż dookoła świata, a Tomek i Aleksander realizują swoje motocyklowe projekty. Czasem wspólnie, a czasem osobno – ale zawsze na motocyklu.

A jak już mamy taką swoją wymarzoną podróż, to wypadałoby ją zachować w pamięci. Nakręcić video, zmontować film, zrobić dużo zdjęć lub opisać. Wielu tak robi. Aneta niekoniecznie. Człowiek utalentowany swoją podróż narysuje. Ale jak to wszystko narysować, jeśli jest to wielomiesięczna podróż po Ameryce Południowej? Aneta podzieliła się swoją wiedzą, doświadczeniami i nawet nas narysowała.

Podróże rodzinne – nic trudnego. Jeśli jest się Łukaszem, to organizacja wyjazdów m.in. po Azji Południowo-wschodniej z żoną i córką nie stanowi żadnego problemu. Goszcząc w audycji zdradził nam, jak zaplanować taką wyprawę, by wszyscy byli zadowoleni, a dodatkowo znaleźć czas, by dać nura pod wodę.

Bliski Wschód to ostatnio dość popularny kierunek wyjazdów. Daniel wyprzedził ten trend i wszystko nam opowiedział. A jeśli do tego dodamy kolej transsyberyjską, dinozaury w Mongolii doprawione sporą dawką humoru, przygód i autostopu, to mamy dwie audycje z kategorii tzw. must listen.

Podróżnicy nie spędzają całego swojego wolnego czasu siedząc z nosem w mapie. Nam też się udziela świąteczno-noworoczna atmosfera. Pierwsza gwiazdka, Mikołaj na saniach, mnóstwo skrzypiącego śniegu pod butami i czerwone nosy. Oczywiście! A gdzie najlepiej spędzić święta i sylwestra, jak nie w Kambodży na plaży. Bądź jak Asia, pomagaj, ucz dzieci angielskiego i powitaj nowy rok w japonkach na plaży.

Co przyniesie nam rok 2019? Wciąż przy oknie będziemy rozmawiali o podróżowaniu, bo nam tam wygodnie i dobrze. Zaczęliśmy z powietrza i lokalnie, bo oglądając Dolny Śląsk z drona w ramach projektu Tycjana i Kasi pt. “Wysoki Śląsk”. Na pewno będzie Sumatra, na którą się wybieram już w marcu. Może pojawią się wywiady z festiwali podróżniczych, w których uczestniczę. Może porozmawiam też z Tobą. Tak, jest to możliwe, i bynajmniej, nie ma w tym nic trudnego. Wystarczy napisać maila, dopisać coś o sobie – z pewnością coś wspólnie wybierzemy.

Marcin Gabruk

mgabruk@radioluz.pwr.edu.pl