„Halka” rozpoczyna Rok Moniuszkowski w Operze Wrocławskiej [relacja z pokazu przedpremierowego]

Autor: Michał Rypel

Rok Polski dobiega końca, ustępując miejsca Stanisławowi Moniuszce. W 2019 roku obchodzić będziemy 200. rocznicę urodzin kompozytora, a celebrację zainauguruje w Operze Wrocławskiej premiera „Halki”. Historia miłości ubogiej góralki do zamożnego dziedzica przenosi nas na Podhale, gdzie w XIX wieku panujące obyczaje uniemożliwiają szczęście bohaterów.

Na wrocławskiej scenie słynna opera gościła już 13-krotnie. Tym razem widowisko wyreżyserowała Grażyna Szapołowska. Jak mówi artystka, jej podejście do utworu będzie się różnić od innych, skupiając uwagę na relacjach między Halką i Zofią, a także wprowadzeniu zmian w ostatnim akcie.

Spektakl łączy tradycję z nowoczesnością. Jest utrzymany w surowej, czarno-białej scenografii, gdzie wśród góralskich strojów pojawiają się multimedialne projekcje i mapping. Słyszymy w nim znane utwory, m.in. słynną uwerturę, jednak ich klasycznemu wykonaniu towarzyszyć będą zupełnie nowe elementy.

Poniżej relacja z próby przed premierą.

W roli tytułowej widzimy tym razem Joannę Zawarko, Natalię Rubiś i Annę Lichorowicz, partię Janusza wykona Marcin Hutek i Szymon Mechliński, Zofią będzie Hanna Sosnowska i Karolina Filus, a w Jontka wcieli się Jury Horodecki i Zdzisław Madej.

Materiał przygotowała Hanna Drzazga.