„Kroniki Sklepowe Trójkąta” – odkrywamy najstarsze zakłady i sklepiki Przedmieścia Oławskiego

Autor: Michał Rypel

Celem “Kronik Sklepowych Trójkąta”  jest przedstawienie historii małych sklepów i zakładów rzemieślniczych w atrakcyjny dla wrocławian sposób, co może pomóc w odkryciu ich przez nowe grupy mieszkańców – oraz klientów. Dodatkowym efektem naszej pracy będzie mapka prezentująca miejsca i bohaterów projektu na Przedmieściu Oławskim. Graficzka  Natalia Jerzak zaprojektuje także mikrologotypy zakładów „Trójkąta”, które będą mogły być także wykorzystane przez lokalnych przedsiębiorców. 

Projekt zwieńczyło otwarte spotkanie w Przed-Pokoju H13 na ulicy Harcena. Wzięli w nim udział mieszkańcy i mieszkanki Przedmieścia Oławskiego oraz bohaterowie projektu – uczestnicy mogli poznać prawdziwych rzemieślników od lat działających na terenie „Trójkąta”. Chcemy, aby kojarzył się on jako miejsce pełne ciekawych historii oraz mistrzów ponadczasowego fachu.

„Kroniki sklepowe Trójkąta” zrealizowano we współpracy z Programem Współorganzacji Projektów Mikrogranty.


 

Roman’s

serwis rowerowy

Roman Szczepański

Dąbrowskiego 17

„Roman’s” to najdłużej działający serwis rowerowy we Wrocławiu. Obecny właściciel przejął go od swojego mistrza, Jana Fabisiaka, który otworzył zakład w 1945 roku. Przed rozpoczęciem praktyki pan Roman był utytułowanym kolarzem, reprezentantem kraju i wciąż podróżuje po świecie na dwóch kołach.

Zakład krawiecki

Marian Walocha

Komuny Paryskiej 73a

Pan Marian jest krawcem ciężkim, co oznacza, że zajmuje się szyciem płaszczy, marynarek i smokingów. W zakładzie przy ulicy Komuny Paryskiej pracuje od 1962 roku, a zawodu uczył się od swojego wujka. Jego klienci mogą liczyć na uwagę i pomoc w każdej krawieckiej sprawie.

Pasmanteria Miernicza

Alicja Polak
Miernicza 2

Kolorowa Pasmanteria była wcześniej mleczarnią, później zakładem szewca, a po powodzi przeniosły się tam artykuły krawieckie. Obecna właścicielka, pani Alicja Polak mieszkała na Przedmieściu od dziecka i wciąż przypomina historię osiedla, którego Pasmanteria jest nieodzowną częścią.

Foto Syrena

zakład fotograficzny

Janusz Pułka

Miernicza 2

Tradycyjny zakład fotograficzny założony w 1957 roku swoją nazwę – Foto Syrena – zawdzięcza mamie obecnego właściciela, która pochodziła z Warszawy. W zakładzie swoje fotosy wywoływało wiele ekip filmowych kręcących na ulicy Mierniczej. Fotograf szuka młodego następcy!

Krasnolód

lody rzemieślnicze

Bartek Rychlik, Bartek Deryło

Komuny Paryskiej 10

Dwóch Bartków to przedstawiciele nowego pokolenia rzemieślników Przedmieścia. Otworzyli swoją lodziarnię na ulicy Komuny Paryskiej, co nie uszło uwadze mieszkańcom osiedla. Ich smaki doceniane są w całym kraju, poleca ich m.in. prestiżowy żółty przewodnik Gault&Millau Polska.