Wrocławia droga ku czystej energii – debata z Widokiem na klimat- w drodze na COP24

Autor: Michał Rypel

Opublikowany w tym roku raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu IPCC przekazuje jasno: jako ludzkość mamy jeszcze szansę na zahamowanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 st. C. Ta podnosząca na duchu informacja łączy się z niezwykle ważnym, grudniowym wydarzeniem, które będzie miało miejsce w Katowicach.

Mowa o 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, czyli COP24. Zarówno szczegóły wspomnianego raportu, jak i przebieg konferencji będzie tematem wrocławskiego panelu Z Widokiem na klimat – w drodze na COP24​, któremu patronuje Akademickie Radio LUZ.

Wrocław, choć jest jednym z wielu miast borykających się z problemami natury ekologicznej, może pochwalić się inicjatywami, które mają na celu ochronę środowiska i odchodzenie od produkcji zanieczyszczeń. Tego typu działania świetnie wpisują się w temat rozważań, który poruszany będzie w Katowicach. Przykładem niech będzie Uniwersytet Ekonomiczny.

Uczelnia ta jako pierwsza w Polsce przejdzie transformację na wykorzystywanie w 100% odnawialnych źródeł energii elektrycznej. A to za sprawą dołączenia do projektu "100% Committed". Obecnie budynki kampusu UE we Wrocławiu przechodzą audyty energetyczne. Jak szczegółowo będzie wyglądał ten proces? Opowiedziała nam dr hab. Bożena Ryszawska z Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Działaczka na rzecz ochrony klimatu oraz liderka zespołu Green Team na uczelni.

W rozmowie z Darią Detlaf profesor Ryszawska oceniała także starania Wrocławia o stawanie się coraz ekologiczniejszą przestrzenią do życia.

Warto wspomnieć, że w stolicy Dolnego Śląska od roku działa miejska elektrownia Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Jej działanie kordynuje Spółdzelnia Miejska "Południe". Razem z działalnością Uniwersytetu Ekonomicznego, są to przykłady inicjatyw, które starają się aktywnie podejść do problemu. Pytanie tylko, na ile mogą się sprawdzić i jak dużo więcej musi się zmienić w najbliższym czasie.

Konferencja z Widokiem na klimat

27 listopada, 17:00 – 19:00

Dom Europy, ul Widok 10, Wrocław

Szczegóły: www.facebook.com/events/279186859399546

Organizatorzy: Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu​