The Drums

Autor: Paweł Tomczyk

Wydaje się, że na The Drums uwzięli się wszyscy.

Po początkowym zachwycie nastroje opadły dość szybko, a istnienie całego zespołu to ciągły proces metamorfozy, niekiedy  naprawdę bolesnej. Za to silnie zazębionej z życiorysami członków zespołu.

Jonathan Pierce – frontman, wokalista, główna postać, od 2016 r. jedyny stały członek zespołu.

W kilku wywiadach przyznał, że od zawsze odpowiadał za niemal całość twórczości The Drums. Pomysłodawca całego projektu, bliski przyjaciel Jacoba Grahama. To Pierce miał nadawać charakter zespołowi i tworzyć ogólną estetykę całej twórczości.

Image result for jonathan pierce the drums

Wywodząc się z rodziny pastorów kościoła pentekostalnego traktował The Drums jako sposób na wyrażenie siebie, wyzbycie się przeszłości ze swojego życia, znalezienie swojej przestrzeni w życiu prywatnym i zawodowym. Tej energii ma w sobie tyle, że już siódmy rok tworzy niemal samodzielnie cały zespół, pod którego etykietą wyszły już cztery albumy. Jego rola w życiu zespołu jest niemal równie ważna, jak zespołu w jego życiu. Bez The Drums nie byłoby Pierce'a, bez Pierce'a nie byłoby The Drums. I wydaje się, że obydwie strony wolałyby, żeby to zdanie pozostało jedynie zabiegiem artystycznym.

Jacob Graham – facet od syntezatorów, początkowo także współtworzący utwory i budujący cały zespół. Pomimo szybkiego sukcesu i wybuchu popularności szybko stracił zainteresowanie projektem, najpierw wyzwalając swoje artystyczne zapędy jako Cascading Slopes, potem oddając się sztuce prowadzenia kukiełek w nowojorskim teatrze lalek. Obiegowa opinia mówi, że bycie animatorem jest dużo bliższe sercu Grahama, niźli granie w zespole popowym.

Image result for jacob graham the drums

Współtworząc zespół ze swoim bliskim przyjacielem Graham, zaangażował się weń całym sercem. Jednak zapał ten opadł szybko, zamieniając się w zniechęcenie i długotrwały marazm twórczy. Już przy tworzeniu Encyclopedia z 2014 roku Pierce'a martwił brak zaangażowania ze strony Grahama.

Obydwaj poznali się na obozie biblijnym blisko ćwierć wieku temu. W tym czasie stworzyli dwa projekty muzyczne, Elkland i The Drums. W międzyczasie Graham zrezygnował z działalności w tym drugim, podjął się realizacji własnych idei muzycznych (utwór Wild Geese znalazł się zarówno na albumie Encyclopedia jak i na Towards a Quaker View of Synthesizers Grahama), aby na koniec kompletnie zmienić branżę.

Adam Kessler – gitarzysta, jeden z czwórki oryginalnych członków The Drums. Chociaż nie zakładał zespołu, to pojawiał się obok Pierce'a i Grahama od samego początku. Także zrezygnował z działalności w zespole najwcześniej, bo już w 2010 roku. Chociaż początkowo zespół miał być z d r u z g o t a n y tą decyzją, niedługo później Pierce stwierdził, że odejście Kesslera to ciche błogosławieństwo dla zespołu.

Image result for adam kessler the drums

Kessler uczestniczył w wydawnictwie jedynie pierwszego albumu zespołu wydanego w 2010 roku, nazwanego tak samo jak zespół. Jego działalność w zespole wydaje się dość przypadkowa, jednak określana jest w zupełnie inny sposób, przypisując mu z pewnego powodu istotny wpływ na podwaliny całego zespołu. I to będąc rozmieszczonym na całym spektrum atrakcyjności – Pierce co najmniej szorstko stwierdził, że nie jest w żaden sposób zainteresowany losem Kesslera, nie ma pojęcia co on robi i co zamierza. Początkowo twierdził jednak, że rozstanie z gitarzystą miało być wielkim problemem dla zespołu. Ze strony logistycznej i organizacyjnej na pewno.

Conor Hanwick – przez pierwsze dwa lata perkusista, po odejściu Adama Kesslera okazjonalnie go zastępował. Tak samo jak oryginalny gitarzysta dołączył do zespołu w jego pierwszym roku działalności, tuż przed rozpoczęciem pierwszej trasy. Odszedł z zespołu tuż po skończeniu trasy promującej Portamento, powracając okazjonalnie do grania razem z Piercem i Grahamem.

Image result for connor hanwick the drums

Działalność Hanwicka w zespole nie odznaczyła się specjalnie mocno ja charakterze twórczości prezentowanej przez The Drums. Sam perkusista-gitarzysta nie powracał do współpracy z Piercem w publicznych wypowiedziach, czemu Pierce dłużny nie pozostawał. Stwierdził w 2014, że The Drums to od początku byli on i Graham, jako nierozłączny duet twórców, a pomimo ciepłej atmosfery w zespole odejście Kesslera i Hanwicka skończyć się miało jedynie odreagowaniem w postaci kolejnych nagrań. Pomimo pewnych inspiracji, głównym udziałem Hanwicka miało być jedynie zaistnienie w zespole, a nie tworzenie zmian.

Po dziewięciu latach, czterech albumach i blisko tuzinie stałych i tymczasowych członków zespołu w The Drums trzyma się w zasadzie trzech stałych elementów – Jonathana Pierce'a, optymizmu w formie i cynicznego pesymizmu w przekazie.

O The Drums (w całości i w szczegółach) słuchaj w Akademickim Radiu Luz – codziennie, przez cały tydzień, a zwłaszcza o 00:00 i 14:00.