Zola Jesus

Autor: Łukasz Lorenc

 

Po świetnie przyjętym albumie pt. Okovi kontynuuje trasę koncertową po Europie. W listopadzie wokalistka zagra w Warszawie, Sopocie, Poznaniu i Wrocławiu. Zola Jesus – Artystką Tygodnia w Radiu LUZ.

Zola Jesus, albo Nika Roza Danilova albo Nicole Hummel to amerykanka o rosyjskich korzeniach,  niezwykle silnej barwie głosu i wielowymiarowej twórczości muzycznej.  Początki jej fascynacji muzyką to przede wszystkim brzmienia gitarowe. Wówczas powstał jej pseudonim artystyczny, który wywodzi się od połączenia tożsamości dwóch silnie symbolicznych; Jezusa Chrystusa, centralnej postaci religii chrześcijańskiej i francuskiego pisarza Emila Zoli, przedstawiciela naturalizmu. Związku… należy szukać w brzmieniu artystki, które ewoluuje wraz z koncepcją albumu.

w utworach Zoli Jesus spotykają się i noise i żywy, elektroniczny bit,  znajdzie się też miejsce dla mrocznego tła, a nawet popowych singli. Do wszystkiego, na front wychodzi  operowy, przenikliwy wokal. Jak w każdym przypadku ten eklektyzm gdzieś się kończy, a więc ma swoje lepsze i gorsze zaułki, jednak wszechstronność artystyczna Zoli budzi pełen podziw bo w większości przypadków jej pomysłowość kończy się sukcesem. Jeśli miałbym wybrać ulubione momenty w twórczości Zoli Jesus to zdecydowanie bliżej mi do tej Zoli z The Spoils niż z Taigi. Dlaczego? Warstwa muzyczna  (teh drugiej) w swojej formie jest przystępniejsza, mniej eksperymentalna, zamiast mroku dostajemy słodszą >>nadzieję<<. I choć w The Spoils było więcej alternatywnego myślenia, więcej wolności i lo-fi, to dzięki Taidze artystka mogła uwypuklić swój największy atut: czyli głos, który na pierwszym długogrającym materiale gubił się gdzieś pomiędzy syntezatorami.  

 

W swoim eksperymentalizmie  potrafi znaleźć punkty stałe, do których wraca, ściśle dbając o klimat, przez który konsekwentnie przeprowadza słuchacza czy to w warstwie lirycznej, wokalnej czy instrumentalnej. Warto wspomnieć, że na jej twórczość miały także wpływ studia filozoficzne oraz koncepcje niektórych z filozofów, np. Arthura Schopenhauera. Najłatwiej określić jej brzmienie jako dark wave, avant pop. W wywiadzie dla Example przyznała, że gdyby miała okazję to chciałaby współpracować z Young Thugiem., a jeśli miała by wybrać supermoc, którą mogłaby posiadać, byłaby to teleportacja… Zola oprócz koncertów odnajduje się także jako selektorka, nagrywała miksy dla  NTS radio, Dazed Digital, New New World Radio, Bleep czy Time Out New York.

http://https://soundcloud.com/zolajesus/sets/m-i-x-e-s

Najnowszy album Okovi 2017 nagrywała w 2017 roku w małej chatce w lesie i jak sama mówi:

ta płyta jest głęboko osobistym portretem straty, pogodzenia się i współczucia dla łańcuchów, którymi przykuto nas do bezwzględnych praw natury

Wróciła po trzech latach milczenia i wygrała z problemami (depresja, samobójcza śmiercią przyjaciela i inne ciężkie z prywatnego życia artystki), a najlepszym dowodem na to jest wyjątkowa płyta, prawdopodobnia najlepsza w jej długoletniej karierze. W tym roku polscy fani mieli okazję usłyszeć ją na żywo podczas OFF Festivalu , a już 18 listopada wystąpi we Wrocławiu w Zaklętych Rewirach.  

 

Photography by Carl Osbourn