Międzynarodowy Festiwal Ambientalny 2018

Autor: Michał Rypel

Międzynarodowy Festiwal Ambientalny to idea niezwykle spójnego, na swój sposób hermetycznego,stylistycznie wydarzenia wychodzącego przeciw wszelkiej powierzchowności w procesie tworzenia iodbioru sztuki. Chcemy prezentować gatunki i artystów obok twórczości których nie można przejśćobojętnie, prezentujących sztukę, która wymaga od widza pełnego zaangażowania emocjonalnego iumysłowego.

Festiwal czerpie inspiracje z muzyki, której nie wystarczy słuchać–bardzo często trzeba jąnajpierw usłyszeć. To sztuka bardziej dla ducha niż ciała ważna w kontekście społecznym, gdyżstwarza swoją wyjątkową przestrzeń spotkania młodych twórców mających pełną świadomośćswojego artystycznego, awangardowego pochodzenia z odbiorcą nierzadko poszukującym jakościowobogatych elementów tożsamości kulturowej.

Program IX Międzynarodowego Festiwalu Ambientalnego:

24.11.2018, Wrocławski Klub Formaty (ul. Samborska 3-5, Wrocław)

Masayoshi Fujita & Jan Jelinek
Ricardo Donoso + Pierce Warnecke (A/V)
Nanook of the North

25.11.2018, Synagoga Pod Białym Bocianem(ul. Włodkowica 5a, Wrocław)

Murcof
Federico Albanese
Resina

Bilety można kupić nawww.eventim.ploraz we wszystkich punktach sprzedaży Eventim (sieć Empik,Media Markt, Saturn).
Bilety:
Jednodniowe: 40zł (przedsprzedaż do23.11lub wyczerpania puli), 50zł (w trakcie festiwalu)

kontakt: contact@ambientalny.pl
Organizatorem festiwalu jest Wrocławski Klub FORMATY

Zaproszeni artyści:

RICARDO DONOSO

Ricardo Donoso jest kompozytorem, perkusistą imuzykiem elektronicznym z Rio de Janeiro, obecniemieszkającym w Bostonie. Po studiach kompozytorskichna Berklee College of Music oraz NewEngland Conservatory, na przestrzeni lat brał udział w masie projektów, od bycia bębniarzem dlawizjonerów new music/avant-metalu Ehnahre, po tworzenie muzyki do dokumentów, takich jak„Terroryzm: Dylematy frontu domowego” (HBO pictures 2016) Grega Barkera oraz „Casimiro Effect”,laureata Nagrody Głównej brazylijskiego kina w kategorii krótkiego metrażu. Od tego czasu,Donosowspółpracował z twórcami filmów i artystami wideo na całym świecie, tworząc niesamowiteotoczenia i spektakle.

FEDERICO ALBANESE

Federico Albanese wraca na trasę, prezentując swój trzeci pełny album "By The Deep Sea", wydany23 lutego 2018r. przez Neue Meister. „By The Deep Sea [ang. przy głębokim morzu] to stan umysłu,który często mi się przytrafia” mówi Albanese. „To rodzaj medytacyjnego stanu, kiedy próbuję sięodciąć od życia codziennego. W tym wewnętrznym świecie jest przestrzeń, aby zbliżyć się do naszychnajgłębszych myśli, pomysłów, wątpliwości, wystarczająco blisko, aby widzieć je wyraźnie, z właściwejodległości, i móc je przetwarzać, egzorcyzmować, tłumaczyć na coś innego.Muzyczną wszechstronność Federico Albanese pokazuje naturalny dar,który popycha go doodkrywania muzyki we wszystkich jej aspektach.

MASAYOSHI FUJITA

Jego droga do Berlina była zawiła. Wprowadzony w świat muzyki przez Bon Jovi, jego pierwszy wypadza granicę zabrał go oczywiście do ojczyzny rocka, Stanów Zjednoczonych. Po roku w USA, powróciłdo Japonii studiować filmoznawstwo. Jego miłość do tworzenia filmów okazała się jednak słabsza niżjego podziw dla Bon Jovi, zespołu którego utwory nadal potrafi cytować i śpiewać z pamięci.Postanowił nauczyć się grać na perkusji, anastępnie intensywnie trenować wibrafon, aby tworzyć igrać własne, głównie jazzowe i elektroniczne kompozycje. Zdecydowany nie trzymać się tradycyjnychstylów czy technik wibrafonu, Masayoshi zaczął przygotowywać instrument za pomocą kawałkówmetalu, pasków folii i podobnych przedmiotów. Powstałe w ten sposób nowe dźwięki, podobne dozniekształceń, pomagają poszerzyć spektrum wibrafonu, nie niszcząc wewnętrznego charakteruinstrumentu, czy nawet całkowicie go porzucając.

JAN JELINEK

Jego podejście polegana transformacji dźwięku, tłumaczeniu parametrów muzyki popularnej naabstrakcyjną, zredukowaną i teksturalną elektronikę.Obchodząc zasady tradycyjnego muzykowania, woli konstruować kolaże z drobnych fragmentówdźwiękowych, z zaginionych i znalezionych produktów samplerów, magnetofonów, odtwarzaczymultimedialnych i innych narzędzi do nagrywania. W tym celu Jan Jelinek często pracuje z pętlami iniewielkimi modulacjami, aby oddać istotę utworu muzycznego i wyraźniej go zdefiniować, maskującjego pierwotneźródło.

MURCOF

Muzyka Murcofa to skąpa, minimalistyczna, opartą na próbkach elektronika. Chociaż opiera się nazłożonej, czasami abstrakcyjnej, zakłócanej elektronicznej perkusji, nagraniaCorony są bardziejmelodyjne i tradycyjnie skonstruowane niż tewielu współczesnych muzyków elektronicznych. Wielenagrań zawiera ścieżki orkiestrowe próbkowane z nagrań utworów współczesnych kompozytorówtakich jak Arvo Pärt.

NANOOK OF THE NORTH

Po ostatnim oszałamiającym występie na Boiler Room, Nanook of theNorth bierze udział w głębokiejsonicznej i konceptualnej podróży w kierunku północnym, na ich czarującym, tytułowymdebiutanckim albumie, wydanym przez Denovali Records.Nanook of the North to Stefan Wesołowski oraz Piotr Kaliński ( znany również jako Hatti Vatti). Sesjenagraniowe z grubsza zastały Stefana grającego na skrzypcach i fortepianach z dodatkowymisyntezatorowymi akcentami z Piotrem dbającym o elektronikę, więcej syntezatorów i ostatecznymiks.

RESINA

Resina to alias Karoliny Rec, wiolonczelistki i kompozytorki mieszkającej w Warszawie. Urodzona w1982, Karolina ukończyła studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz na Uniwersytecie Gdańskim.Aktywna na polskiej niezależnej scenie muzycznej od końca pierwszej dekady XXI wieku, byławspółzałożycielem / współpracownikiem kilku najbardziej wpływowych alternatywnych zespołów wPolsce: Kings of Caramel, Cieślak and Princess, Nathalie and the Loners, Anthony Chorale i wieluinnych. Występowała na wielu albumach i ścieżkach dźwiękowych (włącznie z nominowanym doOscara „Króliku po berlińsku”) i jest autorką kilkunastu produkcji muzycznych dla teatru. Jakokompulsywna artystka sceniczna, styl Karoliny charakteryzuje się przede wszystkim osobistymjęzykiem improwizacji i alternatywnym podejściem do melodii. Współpracowała ze ScottemMcCloudem, Paulem Brodym, Piotrem Kurkiem, Coldair, Ścianką oraz wieloma innymi artystami.Jej drugi album „Traces” został wydany w lipcu 2018