Soap&Skin

Autor: Jakub Spiryn

Młoda i utalentowana Austriaczka po kilku latach ciszy wraca z nowym materiałem. Poznajcie Anję Franziskę Plaschg, czyli Soap&Skin.

Anja Plaschg przyszła na świat 5 kwietnia 1990 w austriackiej wsi Poppendorf. W wieku 6 lat nauczyła się grać na pianinie, a gdy miała 14 lat podjęła się również gry na skrzypcach. Oprócz klasycznych instrumentów interesowała się również muzyką elektroniczną. 

Wiejskie życie niespecjalnie podobało się młodej Anji, dlatego też w wieku 14 lat wyjechała do Graz, gdzie zaczęła chodzić do szkoły. Nigdy nie była zbyt dobrą uczennicą; 2 lata później zrezygnowała z nauki w tamtejszej szkole i przeniosła się do Wiednia. Tam rozpoczęła naukę na Akademii Sztuk Pięknych, w klasie prowadzonej przez niemieckiego malarza Daniela Richtera. 

Mocno związana ze sztuką i muzyką Anja w wieku 16 lat zaczęła tworzyć pod pseudonimem Soap&Skin. Jej pierwszy ważny występ odbył się podczas przedstawienia "Nico – Sphinx aus Eis", gdzie artystka miała okazję zaprezentować na żywo utwór "Janitor of Lunacy" (kower Nico).

Pierwsza płyta długogrająca Soap&Skin (przez rodzinę i znajomych nazywaną "Wunderkid", czyli "Cudowne Dziecko") to rok 2009. Lovertune for Vacum otrzymało świetne recenzje i stało się jednym z najpopularniejszych Austriackich albumów z tamtego roku.

Kolejny album to rok 2012. Po nagłej i niespodziewanej śmierci ojca, Anja popadła w ciężką depresję i trudno jej było normalnie funkcjonować. Ból i smutek po stracie udało jej się przekuć w moc twórczą, a owocem jest Narrow wydane w wytwórni Play It Again Sam.

Rok po wydaniu Narrow, podczas trasy koncertowej, Soap&Skin ogłosiła, że jest w ciąży i spodziewa się córki. Po tej trasie artystka zniknęła z życia publicznego, aby przygotować się do macierzyństwa. Minęło sporo czasu, fani zdążyli pogodzić się z tym, że być może Soap&Skin już nigdy nie stworzy nowej muzyki. Na szczęście tak się nie stało. Anji udało pogodzić się życie rodzinne z karierą muzyczną i oto jest, trzeci długogrający album w katalogu Soap&Skin – From Gas to Solid / You Are My Friend.

Więcej o Anji Franzisce Plaschg i jej projekcie muzycznym dowiecie się słuchając Akademickiego Radia Luz codziennie o godzinie 14 i o północy.