Posłuchaj: co to znaczy być programistą? [DevFest 2018 in Wrocław]

Autor: Michał Rypel

Jak w ubiegłym roku podawał Business Insider: "w Polsce pracuje obecnie 250 tys. programistów (…). Najwięcej z nich mieszka w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu." Nie jest więc przypadkiem, że właśnie w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się kolejna odsłona międzynarodowej inicjatywy DevFest, skierowanej do szerokiego grona adeptów programowania. Co jednak znaczy dziś bycie programistą?

Przede wszystkim duże możliwości. Zajęcie to zdobywa coraz większą popularność, co pokrywa się z rosnącym zapotrzebowaniem na rynku pracy. "Choć w Polsce pracuje ok. 430 tys. specjalistów IT, to wciąż za mało. Według danych GUS z końca zeszłego roku brakuje u nas 50 tys. takich pracowników", podawała w tym roku Gazeta Wyborcza, zaznaczając przy tym, że studentów na kierunkach informatycznych jest przynajmniej o połowę mniej, niż miejsc pracy w ich branży. Taki rozrost sektora nie zmienia jednak świadomości społecznej.

Choć tak często słyszymy o zawodzie dewelopera czy programisty, nie zawsze jesteśmy w stanie powiedzieć, na czym polega jego praca. Dzieje się tak mimo, że "koderów" spotkamy na każdym kroku, jeżeli chodzi m.in. o sektor usług czy przemysł. Poszukując informacji z pierwszej ręki, zaprosiliśmy do rozmowy Mateusza Budzara, organizatora GDG DevFest Poland we Wrocławiu. W rozmowie z Darią Detlaf mówił nie tylko o współczesnym zawodzie programisty, ale także o zbliżającym się wydarzeniu.

W październiku, dzięki pomocy środowiska GDG z całej Polski, do Wrocławia po raz pierwszy zawita GDG DevFest. W planach znalazły się dwa dni pełne prelekcji i warsztatów. Wydarzenie odbędzie się w dniach 26-27 października. 

Bilety oraz więcej informacji znajdziecie na naszej stronie: https://wroclaw.devfest.pl/

GDG znajdziecie także na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie.