Polecamy: włącz się kulturalnie z Radiem LUZ [11-14 października]

Autor: Michał Rypel

Nie macie ręki do roślin i potraficie ususzyć nawet kaktusy? Z pomocą przychodzi Akademia Miejskiego Ogrodnika, czyli warsztaty i spotkania wokół roślin. Tutaj poznacie podstawowe zagadnienia z zakresu doboru, chorób i szkodników roślin ozdobnych, projektowania przydomowych rabat czy wykonywania kompozycji florystycznych. Nierzadko do domu można zabrać sadzonki, nasiona i wiele pomysłów na obłaskawienie ulubionych roślin. Akademia to świetny pomysł na spędzenie wieczoru zarówno dla wielbicieli roślin, jak i tych, którzy chcą się do nich przekonać. Spotkanie rozpocznie się 11 października o godzinie 17 w Barbarze.

Szczegóły: facebook.com/events/1628031507301391.

W piątek, 12 października o godz. 18 w Muzeum Współczesnym wernisaż wystawy Ucieleśnione. Jest to kolejna odsłona kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Tym razem kluczem do selekcji zebranych na niej prac było ciało. Traktowane przez twórców jako medium i metafora, stało się punktem wyjścia dla artystycznych poszukiwań. Wśród “ucieleśnionych” podjęto wątki społeczne, kwestie tożsamości jednostki, miejsca człowieka i jego ciała we współczesnej rzeczywistości.

Szczegóły: facebook.com/events/2146219122318108.

W Kinie Nowe Horyzonty trwa przegląd twórczości szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana. W stulecie jego urodzin, międzynarodowy projekt Bergman100 jest okazją do przypomnienia jego najwybitniejszych dzieł. W piątek Kino Nowe Horyzonty zaprasza na Siódmą Pieczęć z 1957 roku. Film osadzony w średniowiecznych realiach opowiada o rycerzu, który staje do szachowego pojedynku ze śmiercią. Tłem dla wydarzeń jest panująca w Europie zaraza. Film otrzymał nominację do Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes. Seans o godz. 16.

Więcej: facebook.com/events/537231170058192.

Weekend to ostatnia szansa, by wybrać się na wydarzenia organizowane w ramach Bruno Schulz Festiwal. W piątek 12 października m.in. Spotkanie autorskie z nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2018. Wśród twórców znaleźli się pisarze z Polski, Czech, Węgier i Niemiec. Spotkanie w Barbarze o godz. 17.30. W sobotę o godz. 16 w Klubie Proza panel z Klementyną Suchanow autorką biografii Witolda Gombrowicza, pod znamiennym tytułem.„Gombrowicz. Ja, Geniusz”. Z kolei w niedzielę w ramach festiwalu m.in. premierowy pokaz filmu w reżyserii Borysa Lankosza „Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna”. Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński byli wybitnymi przedstawicielami polskiej awangardy, a prywatnie małżeństwem. O ich burzliwym życiu będą rozmawiać reżyser filmu i krytyczka sztuki Dorota Monkiewicz. Początek o godz. 16 w Klubie Proza.

Szczegóły: facebook.com/events/539466946484074.